اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

معرفی هدست The Lynx ؛ مجهز به Snapdragon XR2

هدست واقعیت ترکیبی The Lynx اولین میزبان پردازشگر Qualcomm Snapdragon XR2 خواهد بود.

دوشنبه این هفته در کنفرانس Photonics West واقع در سان‌فرانسیسکو، استارت‌آپ Lynx از هدست واقعیت ترکیبی خود رونمایی کرد. این هدست ۱۵۰۰ دلاری با دو نمایشگر ۱۶۰۰ در ۱۶۰۰ و ۹۰ درجه میدان دید (۱۸ پیکسل به ازای هر درجه) و دو لنز خاص که خود استارت‌آپ از آن به‌عنوان «four-fold catadioptric freeform prism» یاد می‌کند، به‌عنوان موتور اپتیک هدست کار می‌کنند.

بر طبق برگه مشخصات دستگاه شامل شش دوربین (۲ دوربین سیاه‌و‌سفید برای ردیابی حالت کاربر، ۲ حس‌گر مادون‌قرمز برای ردیابی چشم و ۲ دوربین رنگی برای ضبط تصویر) و چندین حس‌گر (شتاب‌سنج، ژیرسکوب و مغناطیس‌سنج) که با استفاده از واحد اندازه‌گیری اینرسی به‌عنوان جهت‌یاب موقعیت خدمت می‌کند. ازنظر صوتی، این هدست شامل دو اسپیکر استریو و یک میکروفون برای دریافت اصوات می‌باشد.

ازلحاظ ردیابی، هدست قابلیت ردیابی در شش‌جهت اصلی و نقشه‌برداری و شبیه‌سازی هم‌زمان آن است. از دو تشخیص ژست دست و دو ردیاب چشم با تأخیر کم هم پشتیبانی می‌کند.

بعلاوه پردازشگر XR2، این هدست شامل ۱۲۸ گیگ فضای ذخیره‌سازی و ۶ گیگ RAM، و باتری که برای ۲ ساعت کار مداوم دستگاه را پشتیبانی می‌کند. ازنظر ارتباطات، هدست از Wi-Fi 6 (802.11ax)، بلوتوث ۵ و یو‌اس‌بی تایپ سی پشتیبانی می‌کند.

این هدست در وب‌سایت The Lynx باقیمت $1499 و $150 بیعانه، قابل پیش‌خرید است. انتظار می‌رود تا اواسط سال 2020 این هدست منتشر شود.

بااینکه Lynx از محتوا قابل‌اجرا در هدست خود صحبت نکرده است، Qualcomm از چندین زمینه که توسط دستگاه‌های مجهز به XR2 قابل‌اجرا است، ارائه کرده است. مثل XR1 که در گجت‌های پوشیدنی رده‌بالا مثل عینک هوشمند Enterprise Edition 2 Google و Vuzix M4000 استفاده می‌شود، XR2 از سطح اعلاء نسل بعدی دستگاه‌های XR را مجهز خواهد کرد. در کنفرانسی که در آن XR2 معرفی شد، نماینده این شرکت تأکید شدیدی به طبقه‌بندی «واقعیت ترکیبی واقعی» داشت که ازنظر این شرکت این طبقه‌بندی شامل یک هدست VR با دو دوربین AR می‌شود.

 ازجمله برنامه‌هایی که آماده استفاده از دستگاه‌های مجهز به این پردازشگر است می‌توان به برنامه Spatial اشاره کرد، پرچم‌دار پلتفرم‌های کنفرانس AR که همراه با XR2 معرفی شد. با توجه به سازگاری بین پلتفرمی این برنامه، کاربران هدست واقعیت ترکیبی Lynx می‌توانند انتظار داشته باشند که در کنار کاربران HoloLens 2 ، Magic Leap 1، تلفن همراه و دسکتاپ (چه از طریق سایت چه از طریق دستگاه) در جلسات  AR، این برنامه شرکت کنند.

ازنظر تئوری این ایده‌ها عالی و فوق‌العاده به نظر می‌رسند اما اجرای جامه عمل پوشاندن به این فناوری‌ها کاملاً چیز دیگری است. تا زمانی که شاهد عملکرد واقعی این هدست باشیم، سعی می‌کنیم توقعات خود را در سطح معقول نگه‌داریم. اما ، بر اساس مشخصات، Lynx ممکن است روشی مناسب برای ورود شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان به محاسبات مکانی (spatial computing) از طریق یک هدفون مستقل داشته باشد.

منبع NextReality
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.