اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

قابلیت WebAR در نسخه کروم 81 منتشر شد

در هفته گذشته گوگل نسخه بتا Chrome 81 را برای اندروید، Chrome OS، لینوکس، mac OS، و ویندوز منتشر کرد، که این نوید را به ما می‌دهد که نسخه کامل به‌زودی منتشر می‌شود. یکی از مهم‌ترین به‌روزرسانی‌های این نسخه، قابلیت استفاده از برنامه‌های AR مرورگر پایه است.

اولین API (رابط برنامه کاربردی) XR که گوگل برای مرورگر خود منتشر کرد، WebVR بود که در نسخه کروم ۶۶ در فروردین سال ۹۷ (April 2018) بود. در کروم ۷۹ که در اواخر پاییز امسال (اواخر سال 2019) منتشر شد، این API به دستگاه‌ها بازگردانده شد، اما هنوز خبری از پشتیبانی AR در این مرورگر نبود.

حال، در نسخه پایدار کروم ۸۱ که انتظار می‌رود در ماه آینده منتشر شود، قابلیت استفاده از محتوا WebAR فراهم خواهد شد.

با توجه به وبلاگ گوگل کروم، این نسخه پایدار کروم همچنین از Hit Test API برای WebXR پشتیبانی خواهد کرد، این API اجازه قرار دادن اشیاء مجازی در دیدگاه دنیا فیزیکی را به شما می‌دهد. گوگل می‌گوید این API جدید هم موقعیت Hit Test و هم موقعیتی از صفحه دستگاه که کاربر بر روی آن ضربه می‌زند را شناسایی می‌کند، و آن را با موقعیت شناسایی‌شده هماهنگ می‌کند.

google-chrome-webar

گوگل بر این باور است که توسعه‌دهندگانی که از این API قبلاً برای تولید برنامه واقعیت مجازی استفاده کرده باشند، برای ساخت برنامه‌های واقعیت افزوده به یادگرفتن نکته‌های زیادی نیاز ندارند.

گوگل می‌گوید:

دلیل این امر این است که مشخصات با طیف تجربیات همه‌جانبه در ذهن طراحی‌شده است و با صرف‌نظر از درجه تقویت (degree of augmentation) یا مجازی ساز (virtualization)، جریان برنامه‌سازی یکسان است. و تفاوت‌های آن صرفاً در بخش تنظیم و خواص موردنیاز مختلف در ایجاد اشیاء است.

کروم ۸۱ همچنین شامل NFC (ارتباطات میدانی نزدیک) مرورگر پایه خواهد بود، که به برنامه‌های مرورگری اجازه read and write کردن بر روی تگ‌های NFC را می‌دهد.

شما می‌توانید در این صفحه نسخه بتا کروم را دریافت و در این صفحه چند تا از مثال‌های WebXR را امتحان کنید.

منبع RoadToVR

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.