اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

Unreal Engine 5 با قالب‌های واقعیت مجازی جدید

نسخه پنجم موتور بازی‌سازی Unreal که دسترسی زودهنگام آن به‌تازگی منتشر شده است، چندین قالب جدید واقعیت مجازی به استاندارد OpenXR اضافه کرده است

طی هفته گذشته Epic Games از دسترسی زودهنگام Unreal Engine 5 که مجهز به چندین قالب جدید برای پروژه‌های واقعیت مجازی ساخته شده با استاندارد OpenXR است، رونمایی کرد. OpenXR یک استاندارد شرکتی برای تولید اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است.

Epic Games تعداد زیادی از ویژگی‌ها و بهبودبخشی‌های جدید را به آخرین موتور بازی‌سازی خود، Unreal Engine 5، آورده است. با اینکه هنوز بعضی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های این موتور (مانند سیستم نورپردازی Lumen و سیستم شبکه‌ای Nanite) از واقعیت مجازی پشتیبانی نمی‌کند، دسترسی زودهنگام Unreal Engine 5 شاهد بازسازی در قالب‌های واقعیت مجازی استاندارد OpenXR بود.

قالب واقعیت مجازی UE5 به‌عنوان یک نقطه شروع ایدئال برای پروژه‌های واقعیت مجازی، طراحی شده است. این قالب در خود عملکرد‌های پایه و قابل‌گسترش، حرکت و تعامل‌پذیری اشیا واقعیت مجازی را در خود جا داده است.

Unreal Engine 5

Unreal Engine 5

و ازآنجایی‌که این قالب بر اساس استاندارد OpenXR ساخته شده است، توسعه دهندگان نیازی به نگرانی در مورد هدف خود برای پشتیبانی از چند هدست مختلف را ندارند. این سیستم همچنین از افزونه‌های OpenXR برای اضافه‌کردن عملکردهای vendor-specific پشتیبانی می‌کند.

این قالب پیکربندی تنظیمات UE5 را با واقعیت مجازی هماهنگ می‌کند، مانند ازکارانداختن ویژگی Lumen به‌صورت خودکار (زیرا این قابلیت هنوز توسط هدست‌ها واقعیت مجازی پشتیبانی نمی‌شود).

Epic Games: «شدیداً استفاده از VRTemplate در UE5 برای ساخت پروژه‌ّهای واقعیت مجازی را پیشنهاد می‌کنیم.» و توجه کنید قالب‌های واقعیت مجازی OpenXR این موتور بازی‌سازی از هدست‌های زیر پشتیبانی می‌کند:

  • Oculus Quest 1 و Quest 2
  • Oculus Quest که با استفاده از Oculus Link به رایانه شخصی متصل شده
  • Oculus Rift S
  • Valve Index
  • HTC Vive
  • Windows Mixed Reality

به گفته Epic Games نسخه دسترسی زودهنگام Unreal Engine 5 برای تولید نهایی آماده نیست اما توسعه‌دهندگانی که قصد تجربه آن را دارند، می‌توانند این موتور را هم‌اکنون از لانچر Epic Games تهیه کنند. همچنین سورس کدهای این موتور بر روی GitHub قرار گرفته و قابل‌دسترسی است. توقع می‌رود نسخه آماده تولید محتوا Unreal Engine 5 در اوایل سال ۲۰۲۲ یا زمستان امسال به همراه ویژگی‌ها و بهبودبخشی‌های جدید عرضه شود.

منبع RoadToVR
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.