اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

Tundra Labs در حال تولید ردیاب‌های کوچک‌تر و ارزان‌تر است

کمپین Kickstarter این محصول که یک جایگزین کوچک‌تر و ارزان‌تر برای ردیاب‌های Vive است، طی ماه آینده شروع خواهد شد

Tundra Labs که برای دستگاه‌هایی تحت پوشش ردیابی SteamVR چیپست تولید می‌کرد، قصد دارد تا ردیاب مختص خود را تولید کند. این شرکت Tundra Tracker خود را به‌عنوان جایگزین کوچک‌تر، ارزان‌تر و بهتر برای Vive Tracker شرکت HTC تولید می‌کند. یک کمپین Kickstarter برای جمع‌آوری سرمایه و بازخورد‌ها، طی ماه جاری میلادی تشکیل می‌شود.

سیستم باز ردیابی SteamVR

Tundra

SteamVR Tracking شرکت Valve یک سیستم ردیابی باز است که به فرد ثالث اجازه ساخت دستگاه‌هایی که توسط SteamVR قابل ردیابی هستند را می‌دهد. هدست خود شرکت Valve (هدست Index) و هدست شرکت‌های دیگر مانند HTC و Pimax از این سیستم ردیاب با کیفیت استفاده می‌کنند. این سیستم قابل انعطاف قابلیت استفاده ترکیبی از وسایل اصلی (به‌عنوان‌مثال می‌توانید از کنترلرهای Vive بر روی هدست Index استفاده کنید) و اضافه‌کردن وسایل جانبی را به کاربر می‌دهد. Vive Tracker های شرکت HTC یکی از این وسایل جانبی است که با وصل شدن بر روی اعضا بدن یا وسایل دیگر، آن‌ها را در واقعیت مجازی ردیابی می کند.

ازآنجایی‌که Vive Tracker تنها دستگاه سطح مصرف‌کننده در نوع خودش است، در حال حاضر تنها حالت موجود در سیستم SteamVR برای ردیابی اجزای جانبی است. این ردیاب‌ها به طور معمول بر روی کمر و پاها قرار می‌گیرد، در نتیجه به‌جای ردیابی سه‌نقطه از بدن (دودست و سر) شش نقطه از بدن (سر، دودست، کمر و پاها) در واقعیت مجازی ردیابی می‌شود. این موضوع اجازه ردیابی دقیق‌تر حرکات را به بازیکنان می‌دهد، و باعث می‌شود آواتار‌های واقعیت مجازی به‌صورت چشمگیری قادر به انجام حرکات بیشتری باشند.

رقابت دوستانه

Tundra

Vive Tracker تنها دستگاه در نوع خود و تنها دستگاهی است که می‌توان این ردیاب را با آن مقایسه کرد، در همین راستا آقای لوک بنو مؤسس Tundra Labs باور دارد که Tundra Tracker در چندین جهت از ردیابVive  بهتر است.

ایشان طی مصاحبه‌ای با سایت Road to VR و در مقایسه‌ای با Vive Tracker گفت:

Tundra Tracker دارای ۶۰ درصد کوچک‌تر، ۵۰ درصد مصرف باتری کمتر، ۵۰ درصد وزن کمتر و دوبرابر طول عمر باتری دارد.

آقای بنو قصد دارد این محصول را با مبلغی کمتر از هزینه ۱۰۰ دلاری Vive Tracker عرضه کند.

اما Tundra Tracker کاملاً یک رقیب برای Vive Tracker نیست، و هر دوی آن‌ها با هم دیگر کار می‌کنند و به کاربران این اجازه را می‌دهد که بدون تعویض کامل وسایل جانبی از هر دوی آن‌ها استفاده کنند. در واقع، کاربران می‌توانند Vive Trackerها، Tundra Trackerها و حتی کنترلرهای Index را با دانگل یو‌اس‌بی Tundra Tracker جفت کنند. به گفته بنو: «این زیبایی سیستم باز SteamVR است»

گزینه‌های جای‌گیری دستگاه

Tundra

باتوجه‌به وزن و حجم کمتر دستگاه، به گفته بنو Tundra Tracker از انعطاف‌پذیری بیشتری در مکان‌های جای‌گیری، ارائه می‌دهد.

شکل این ردیاب‌ها جوری طراحی شده‌اند که در جایی قرار بگیرند که Vive Tracker نمی‌تواند در آنجا قرار بگیرد. صفحه پایه ردیاب دارای دو حلقه است که کاربر می‌توان از داخل آنها یک‌بند کفش و یا بند مخصوص مچ رد کند. من حتی اضافه‌کردن یک تکه آهن‌ربا به زیر صفحه پایه ردیاب را در نظر گرفته‌ام، ردیاب می‌تواند با استفاده از این آهن‌ربا و یک تکه آهن به لباس متصل شود.

Tundra Labs استفاده از صفحه پایه‌های دیگر برای کاربرد‌های متفاوت را در نظر دارد، اما قصد دارد بعد از گرفتن بازخورد‌ها از مشتریان مناسب این تصمیم را نهایی کند. بنو: «من علاقه‌مندم که جمعی از ایده‌ها (برای حالت‌های متفاوت جایگیری ردیاب‌ها) را بکار بگیرم»

کمپین کیک استارتر Tundra Tracker

برای انجام این کارها، Tundra Labs طی ماه جاری یک کمپین کیک استارتر راه‌اندازی خواهد کرد، و Tundra Tracker را تا پایان سال میلادی به دست مشتریان می‌رساند.

زمانی که اطلاعات کمپین هنوز به قطعیت نرسیده است، بنو در ادامه مصاحبه گفته است که Tundra Labs در این کمپین دانگل چند پورت هم ارائه می‌دهد که به کاربران اجازه می‌دهد چند ردیاب (Tundra Tracker یا Vive Tracker) را به یک دانگل یو‌اس‌بی متصل کنند.

این دانگل قادر خواهد بود به ترتیب سه، پنج یا هفت ردیاب را با هم جفت کند. این دانگل‌ها در بخش جلویی هدست Valve Index (که به frunk معروف است) جا می‌شوند که باعث می‌شود با کم بودن فاصله بین دانگل و ردیاب‌ها اتصال قوی‌تری برقرار خواهد شد.

جدا از نسخه مصرفی Tundra Tracker و دانگل چند پورت، آقای بنو خاطرنشان کردند که کمپین کیک استارتر ردیاب Dev Edition (نسخه توسعه‌دهندگان) هم ارائه خواهد کرد که شامل «اتصال‌دهنده گسترده بسیار جامع» است که شرکت‌ها می‌توانند با آن‌ها شروع به ساخت وسایل جانبی کاربردی مانند اسلحه، دستکش و… VR کنند.


Tundra Tracker جدیدترین نماینده از لیست درحال‌توسعه دستگاه‌ها مختص به VR است که مدیون سیستم باز SteamVR Tracking هستند. این لیست از هدست‌های رده‌بالا و کنترلر‌های خلاقانه تا قلم مخصوص واقعیت ‌مجازی و برنامه‌ریزی ربات‌های صنعتی را در بر می‌گیرد.

منبع RoadToVR

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.