اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

Link اولین «رابط مغزی-کامپوتری» زیر جمجمه‌ای

شرکت Neuralink با کارگذاری یک دستگاه «رابط مغزی-کامپوتری» در مغز چند خوک زنده توانست امواج مغزی حرکت اندام‌ آن‌ها را ثبت کند

در ارائه‌ای برای نمایش دادن آخرین توسعه‌های «رابط مغزی-کامپیوتری» (Link)، ایلان ماسک (Elon Musk) فاش کرد که این شرکت در مغز چند خوک زنده نمونه اولیه دستگاه خود را کار گذاشته‌اند و توانسته‌اند با نظارت به فعالیت‌های مغزی به‌صورت ابتدایی اندام آن‌ها را ردیابی کنند.
Neuralink یک استارت‌آپ در حوزه «رابط مغزی-کامپیوتری» است که توسط ایلان ماسک پایه‌گذاری شده است. این شرکت امیدوار است بتواند دستگاهی باقابلیت قرارگیری در زیر جمجمه بسازد که بتواند امواج الکتریکی مغز را بخواند و آن‌ها را شبیه‌سازی کند و به مغز برگرداند. تمرکز اولیه این دستگاه بر روی کاربرد‌های پزشکی است، اما شرکت توقع دارد در آینده‌ای دور، دستگاه‌های مشابه Link برای استفاده در صنعت بازی به کار گرفته شود.
در این ارائه a>Neuralink آخرین به‌روزرسانی‌های Link و یک رباط جراحی را که قرار است به‌صورت دقیق و مقرون‌به‌صرفه دستگاه را جایگذاری کند، معرفی کرد.
در این ارائه آنلاین، ایلان ماسک آخرین نمونه اولیه تولیدشده دستگاه «رابط مغزی-کامپیوتری» Neuralink را که Link 0.9 نام دارد را رونمایی کرد. نسخه قبلی Link به‌جز چند سیم باریک، کاملاً از جمجمه خارج بود اما از طرف دیگر Link 0.9 کاملاً یک دستگاه درون جمجمه‌ای به‌اندازه یک سکه است، که بعدترمیم پوست مکان جراحی، می‌توان آن را با شارژر مخصوصش و از روی پوست شارژ کرد.
Link
Neuralink اعلام کرد که برای نشان دادن امن بودن این روش تابه‌حال در سر چندین خوک زنده دستگاه را جایگذاری و خارج کرده، و به گفته این شرکت Link می‌تواند بدون ایجاد هرگونه ضربه‌مغزی در صورت نیاز از جمجمه خارج شود.
Link‌هایی که در سر این خوک‌ها قرارگرفته است کاملاً کار می‌کنند و می‌توانند با ردیابی فعالیت‌های الکتریکی مغز از ۱۰۲۴ نقطه آن، به‌صورت سطحی فعالیت مغز را بخوانند. در این ارائه تصویری از اطلاعات فعالیت مغزی خوک که توسط دستگاه دریافت می‌شد را به نمایش گذاشتند.
ماسک الگروتیمی از ردیابی حرکات ابتدایی اندام خوک‌ها را به نمایش گذاشت که شرکت Neuralink توانسته بود فقط با استفاده از اطلاعات دریافتی از Link آن را آماده کند.
Link
بااینکه در پیش‌بینی حالت قرارگیری اندام اشتباهات زیادی به چشم می‌خورد، ولی با در نظر گرفتن منبع اطلاعات هنوز می‌توان آن را چشمگیر در نظر گرفت. و بااینکه ماسک ادعا می‌کرد پیش‌بینی‌های این الگوریتم فقط بر اساس فعالیت‌های عصبی خوک انجام می‌شود، کمی قبل‌تر در همین ارائه به استفاده از حسگر‌های دیگری مانند IMU (واحد اندازه‌گیری اینرسی) اشاره‌کرده بود. هرچند استفاده از حس‌گر IMU از چشمگیر بودن این فناوری کم می‌کند، اما بازهم به نشر اطلاعات مخصوص به این آزمایش‌ها علاقه‌مند هستیم. و الگو دینامیک راه رفتن خوک آن‌قدر هم مخصوص نیست، درنتیجه استفاده از این روش برای پیش‌بینی حرکات دست یک انسان تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد.
شرکت Neuralink به گفته خودش «٪۱۰۰» مطمئن است که در آینده‌ای دور از دستگاه‌هایی مشابه Link در صنعت بازی استفاده خواهد شد.
مکس هوداک (Max Hodak (از بنیان‌گذاران Neuralink)) در جلسه پرسش و پاسخ بعد از ارائه گفت:
بهترین مقیاس برای سؤال «آیا این دستگاه بر روی انسان خوب کار می‌کند» این است، که «آیا به‌اندازه‌ای کار می‌کند که بتواند یک فلج چهار اندام را قادر بسازد تا به بازی Starcraft بپردازد» و این‌یک هدف کاربردی خوب است.
ماسک در این ارائه اعلام کرد که شرکت Nerualink توانسته توسط تأیید (که روش درمان و دستگاه را ازنظر پزشکی تأیید کرد) سازمان غذا و دارو ایلات متحده، به یک «پیشرفت چشمگیر» ازنظر طراحی رسیده‌اند. این تعیین و تأیید برای سرعت بخشیدن به پروسه درمان، امیدوارکننده است.
این شرکت معتقد است که این فناوری «رابط مغزی-کامپیوتری» در آینده می‌توانند فهرستی از مشکلات پزشکی مانند؛ فراموشی، کم شنوایی، کوری، فلجی، افسردگی، بی‌خوابی، درد شدید، تشنج، اختلال اضطراب، اعتیاد، سکته و ضربات مغزی را حل‌وفصل کند.

منبع Road to VR

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.