اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

Kusunda یک فیلم واقعیت مجازی برای یک زبان در حال انقراض

فیلم واقعیت مجازی استودیو NowHere Media برای اولین‌بار در Tribeca Film Festival سال 2021 به نمایش در خواهد آمد

زبان‌شناسان Kusunda را یک «زبان قرنطینه شده» توصیف می‌کنند، این زبان نسبت به دیگر گویش‌ها منحصربه‌فرد است. متأسفانه فقط ۱۵۰ فرد حقیقی وجود دارند که هنوز به‌عنوان یک Kusunda شناخته می‌شوند. در نتیجه این زبان در معرض منقرض شدن است.

این در خطر انقراض بودن اصلی‌ترین دلیلی است که Kusunda در دست ساخت قرار گرفت، این فیلم واقعیت مجازی بر اساس جامعه محلی کاساندایی است که در کشور نپال قرار دارند. این فیلم واقعیت مجازی که بر روی تاریخ این زبان و زندگی یک مرد ۸۶ ساله، Lil Bahadur، و نوه ۱۵ ساله‌اش  Hima متمرکز است، در جشنواره فیلم Tribeca قابل‌مشاهده خواهد بود.

این فیلم واقعیت مجازی که ترکیبی از ویدئو حجمی و دیجیتال انیمیشن است، ده چهل‌سالگی Lil Bahadur به‌عنوان یک شکارچی، ارتباط همیزیستانه او با جنگل‌های نپال و نحوه تبدیل‌شدن زندگی او از یک خانه‌به‌دوش به شخصی که منزل ثابت دارد را به تصویر می‌کشد. همچنین نگاهی صمیمانه به نحوه زندگی و جاه‌طلبی‌های Hima دارد که نماینده نسل بعدی کاساندایی‌ها است. با در گذشت یکی از معدود کسانی که به زبان Kusunda صحبت می‌کرد، وظیفه احیا این زبان به Hima سپرده شده است.

یکی از سازنده‌های این فیلم، Felix Gaedtke، می‌گوید:

اولین‌بار حدود ۱۰ سال پیش Gyani Maiya را دیدیم و سریعاً توسط حضورش و داستانی که از زبان و مردم Kusunda تعریف کرد، تحت تأثیر قرار گرفتیم. ما به همراه جیانی به یک سفر طولانی رفتیم و این فیلم برآمده از آن سفر است. ازآنجایی‌که نه من و نه Gayatri بخشی از جامعه کاساندایی نبودیم، هم آفرینی تبدیل به بخش اصلی این فیلم شده است. این کار ساده‌ای نبود مخصوصاً زمانی که بحث دانش داشتن به نحوه کار فناوری‌های استفاده شده به میان می‌آمد. ولی همکاری و گفت‌و‌گو‌های زیاد به ما کمک کرد که این فیلم را با هم بسازیم.

Kusunda

جامعه و مخصوصاً هم آفرینی‌های کاساندایی برای درگیرکردن شنوندگان در سطح جهانی با فرهنگ و زبان خود واقعاً مشتاق بودند. Hima که یکی از هم‌آفرین‌های این پروژه بود واقعاً می‌خواست ببیند در ازای تلاش‌هایش برای زنده کردن زبان محلی‌شان، کسانی در جهان از چندین کلمه Kusundaای استفاده کنند.

فیلم‌برداران برای تصویربرداری از تپه‌ّای دوردست نپال حدود یک ساعت کوه‌پیمایی کرده‌اند. هم‌زمان که Lil Bahadur و Hima داستان زندگی‌شان را بازگو می‌کنند، بینندگان این فرصت را دارند که با استفاده از تعاملات صوتی چندین عبارت کاساندایی یاد بگیرند. همچنین بینندگان نسبت به عبارتی که برای تلفظ کردند انتخاب کرده‌اند بخش‌های متفاوتی را از زندگی آن دو را مشاهده می‌کنند. با اینکه این تعاملات زمان زیادی نمی‌برد اما شما را در این تجربه غوطه‌ور می‌کند و به شما فرصت شنیدن و بازگو کردن یک زبان در معرض انقراض را می‌دهد.

Kusunda

Gayatri Parameswaran، یکی دیگر از سازنده‌های این فیلم، اضافه کرد:

این فیلم در مورد جامعه‌ای است که تلاش می‌کنند با وجود تمام اعداد و ارقام ناامیدکننده به احیا زبان خود بپردازند. جدا از چالش‌هایی که زمان تولید این پروژه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کردیم، تولید کردن یک فیلم واقعیت مجازی هم‌زمان به پاندمی کاملاً مشکل دیگری بود. ما مجبور بودیم با هم‌آفرین‌های نپالی خود به‌صورت دورادور ارتباط برقرار کنیم و ازآنجایی‌که آنها مانند ما به اینترنت دسترسی نداشتند، کار واقعاً سخت شده بود. بااین‌حال باید به یک مستند واقعیت مجازی مانند دیگر پروژه‌ها باور داشت و دست از کار نکشید.

شما می‌توانید Kusunda را هم به‌صورت حضوری در Spring Studios (در نیویورک‌سیتی) و هم به‌صورت مجازی در پلتفرم The Museum of Other Realities تماشا کنید.

منبع VRScout
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.