اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

DigiLens از نمونه اولیه عینک واقعیت بسیط خود رونمایی کرد

DigiLens از نمونه اولیه عینک واقعیت بسیط (XR) خود که مجهز به قابلیت‌های واقعیت افزوده، مانند قراردادن یک تصویر بر روی چیزی که می‌بینید است، پرده‌برداری کرد. این عینک به توسعه دهندگان نرم‌افزار کمک می‌کند که یک برنامه را به مرحله محصول نهایی برسانند.

کریس پیکت، مدیرعامل DigiLens، طی مصاحبه‌ای با سایت VentureBeat گفت که عینک هوشمند Design v1 خیلی پیشرفته‌تر از مدلی است که شرکت کالیفرنیایی Sunnyvale در سال ۲۰۱۹ به نمایش گذاشت. این نمونه اولیه بر اساس پلتفرم آخرین Qualcomm Sanpdragon XR2 و همچنین با استفاده راهنمای موج (waveguide) Crystal50 شرکت DigiLens ساخته شده است.

اولین نسخه این عینک به توسعه‌دهندگان، تولیدکننده‌ها و شرکت‌های اینترنت اشیا (IoT) ایده پلتفرم واقعیت بسیطی که آن‌ها می‌توانند برنامه‌های خود را بر اساس آن بسازند، می‌دهد.

پیکت گفت:

ما باور داریم که این عینک با راهنمای موج کارآمد ۵۰ درجه پیشرفته‌ترین عینک واقعیت بسیط در دنیا است. ما این برای شریک‌هایمان ساخته‌ایم که با تکرار بتوانند دقیقاً آن پلتفرمی را که برای برنامه خود می‌خواهند پیدا کنند.

تعدادی مشتری با پتانسیل بالا هم‌اکنون بر روی این فناوری با استفاده از طرح عینک هوشمند Design v1 در طرح‌های اولیه خود کار می‌کنند. با آنکه این عینک فقط یک نمونه اولیه است اما بعضی از مشتریان برای شروع توسعه خود آن را سفارش داده‌اند.

این موضوع درواقع بحث «چه کسی چه خواهد کرد؟» در صنعت واقعیت افزوده است. همکاران ما می‌توانند مکرراً بر روی این سخت‌افزار تغییر ایجاد کنند تا جایی که همانی بشود که نیاز دارند. بعد از آن ما می‌توانید آن را ساخته و به‌عنوان یک محصول برچسب سفید عرضه کنیم.

مشخصات فنی

این محصول برتر DigiLens یک نمایشگر هولوگرافیکی راهنمای موج است که شامل یک فین فیلم (thin-film)، فوتوپلیمر لیزر شده و هولوگرام‌های میکروسکوپی ساطع شده از اپتیک‌های آینه شکل می‌باشد. یک میکرونمایشگر تصویر را گوشه پایانی عدسی پخش می‌کند و قبل از اینکه اپتیکی آنها را به سمت چشم بتاباند، اپتیک دیگر تصویر را بر روی عدسی پخش می‌کند. این فناوری بیشتر از یک دهه پیش زمانی توسط DigiLens و Rockwell Colins برای سیستم HUD ارتش ایالات متحده توسعه داده شد. اخیراً این شرکت یک روش فوتوپلیمر و هولوگرافیک کاپی ابداع کرده که به آن‌ها اجازه تولید اپتیک‌های پراش به همراه چاپگرها را می‌دهد که ارزان‌تر از دستگاه‌های precision-etching عمل خواهد می‌کند.

پیکت:

این راهنما موج‌ها جدید با روشنایی ۳۲۶ نیت بر لومن، با شفافیت (transparency) ۸۰ درصد (به دلیل پخش تصویر بر روی عدسی)، میدان دید ۵۰ درجه و ۴۰۰ درصد درخشش چشم (eye glow) کمتر، بهترین هدست واقعیت بسیط راهنمای موج پایه موجود قابل خریداری است. منظور از قسمت آخر یک صفحه تیز برای کاربر با لنزهای شفافی است که چشمانش را موقع استفاده از عینک پنهان نمی‌کند. این موضوع به کاربر این اجازه را می‌دهد هنگام استفاده از عینک یک گفت‌وگو عادی را با دیگران داشته باشد.

DigiLens

نسخه اولیه به ماژول‌های قابل تعویضی است که به شرکت اجازه می‌دهد سخت‌افزار موردنظر خود را از این محصول در بیاورد. به گفته پیکت با اینکه این موضوع باعث بزرگ شدن این دستگاه می‌شود اما محصول نهایی سبک‌تر خواهد بود. او در ادامه گفت که فناوری اپتیکی که در عینک بکار رفته سبک‌ترین، با بالاترین روشنایی و مقرون‌به‌صرفه‌ترین حالتی است که می‌توان امروزه در یک عینک هوشمند به کار برد. وزن نمونه اولیه بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ گرم است. محصول نهایی حدود ۱۱۰ گرم وزن خواهد داشت. عینک‌های معمولی حدود ۵۰ گرم وزن دارد که در نتیجه نمونه اولیه را نسبتاً سنگین می‌کند.

این به یک تعادل بین قدرت پردازش، مدت‌زمان نگهداری باتری و راحتی برای کاربر نیاز دارد، و همین موضوع است که ساخت یک عینک واقعیت افزوده را در این زمان سخت می‌کند.

دوربین‌هایی که در طرفین عدسی‌ها قرار دارد کمی عینک را بزرگ می‌کنند اما از طرف دیگر وظیفه تشخیص محیط اطراف به‌منظور قراردادن درست تصاویر مجازی را به دوش می‌کشند. یکی از قطعاتی که در طی زمان کوچک خواهد شد پخش‌کننده دیجیتال نور خواهد بود.

واحدهای Design v1 در حال ارسال برای همکار مشخص شده است و در اوایل تابستان در حجم انبوهی در دسترس خواهد بود. توسعه دهندگان واقعیت بسیط هنوز به دلیل نبود یک پلتفرم قابل‌اتکا محدود هستند، و خیلی از سخت‌افزارهای واقعیت بسیط نتوانسته‌اند در یک حجم و تعداد واقعی به تولید برسند.

Visualize Framwork طراحی شده بود تا مشخصات نرم‌افزار تطبیق‌پذیر باشد نه اینکه از توسعه دهندگان بخواهد با محدودیت‌های موجود سخت‌افزار کنار بیایند. مدیرعامل شرکت پشتیبانی دورادور AMA، کریستین گیلموت، در اعلامیه‌ای گفت که این نمونه اولیه یک پلتفرم عالی برای مشتریان خود است تا بتوانند راحت‌ترین و پرقدرت‌ترین عینک مقرون‌به‌صرفه را تولید کنند.

DigiLens

هسته اصلی به‌کاررفته در Design v1 یک پلتفرم قدرتمند برای توسعه دهندگان ایجاد کرده. V1 استاندارد مجهز به راهنمای موج Crystal50 شرکت DigiLens و پلتفرم Snapdragon XR2 است، و این انتخاب را به همکاران خود می‌دهد تا از موتور نور (light engine) شخصی‌سازی شده یا پروژکتور Coretronic 720P استفاده کنند.

راهنمای موج Crystal50 شرکت DigiLens ۴ برابر درخشش چشم کمتری نسبت به Hololens 2 دارد، در نتیجه از بیرون شفاف‌تر از محصولات مایکروسافت دیده می‌شود. eyebox این عینک‌ها ۱۲ میلی‌متر در ۱۰ میلی‌متری، میدان دید ۴۴ درجه (افقی) ۲۵ درجه (عمودی) ۵۰ درجه (مورب)، جهت‌گیری لنداسکیپ (landscape) و فاصله فوکوس بی‌نهایت است. این موضوع اساساً به این معنا است زمانی که این عینک را بر چشم دارید مقدار بیشتری از جهان دور خود را می‌بینید.

به دلیل اینکه عدسی‌های نمایشگر راهنمای موج قابلیت جداسازی دارند، DigiLens می‌تواند به بهبود بخشیدن به عملکرد آنها ادامه دهد و طی زمان نمایشگرهای بهتری در دسترس همکاران خود قرار دهد. Design v1های شرکت DigiLens از اواسط تیر (اول جولای) برای همکاران واجدالشرایط در دسترس خواهد بود.

سرمایه‌گذاران DigiLens شامل UDC Ventures، Samsung Ventures، Niantic Labs، Sony Innovation Fund، Mitsubishi Chemical Holdings، Continental و دیگر شرکت‌ها خواهد بود. این شرکت تا به امروز ۸۵ میلیون دلار جذب سرمایه کرده و ۸۰ کارمند دارد.

منبع VentureBeat
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.