اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

۲۵ سرمایه‌گذاری‌ بزرگ در حوزه AR در ۲۰۱۹

به راحتی می توان گفت که می توانیم رتبه بندی سالانه سرمایه گذاری های AR را  یک سنت تعطیلاتی در Next Reality بنامیم.

پس از نسخه های 2018 و 2017 ما در زمینه‌ی بزرگترین سرمایه گذاری های AR ، ما این لیست را گسترش داده ایم تا 25 مورد برتر امسال را در بر گیریم.

در حالی که نامهای آشنای زیادی در بالای قله سرمایه گذاری وجود دارد (سه شرکت در هر سه نسخه ذکر شده  مقام هایی را به دست آورده اند) ، این لیست بزرگ،  فرصتی را برای ما فراهم می کند تا برخی از استارتاپ های جدیدتر که مبلغ  بودجه‌های اولیه‌ی  (seed) کمتری را به منظور پا گرفتن دریافت می کنند و همچنین شرکت‌های فعالی که  بودجه سالانه کمی را در سال ۲۰۱۹ برای خود تعیین می‌کنند  را برجسته کنیم .

 

 1. Eyecandylab ($1.5 Million)

تکرار و همپوشانی زیادی در مورد فناوری AR وجود دارد ، اما استارتاپ Eyecandylab یک پیشنهاد منحصر به فرد ارائه داده است: به جای نشانگرهای تصویری (image markers)، پلتفرم AR آن شرکت از نشانگرهای ویدیویی استفاده می کند. این شرکت در آگوست سال 2019 با کمک شرکت های Viacom ، NBCUniversal ، WWE و Softbank  بودجه اولیه‌ی 1.5 میلیون دلاری را دریافت کرد. فناوری این استارتاپ، راه خود را به دنیای واقعی از طریق یک برنامه (اپ) AR که با همکاری شرکت کره‌جنوبی LG Uplus ساخته شده  است، پیدا کرده است که این برنامه با برنامه نویسی شبکه تلویزیونی خرید خانگی در تعامل است.

 

 1. DeepMotion ($2.2 Million)

این اولین باری است که سامسونگ در این لیست ظاهر می شود ، اما آخرین بار آن نخواهد بود.  Samsung Venture Investment Corp  به همراه Scrum Ventures در ماه مارس 2019  کمک 2.2 میلیارد دلار بودجه را در DeepMotion دریافت کرده است. این استارت‌آپ که متخصص در رویکردهای دیجیتالی   آواتار (Digital Avatar Solutions)  است، از شبیه سازی فیزیکی، بینایی کامپیوتر و یادگیری ماشین برای تسهیل تجربیات AR استفاده می کند.

 

 1. Medivis ($2.3 Million)

یکی از راه حل های مهم تر برای HoloLens ، توانایی حسگری زیاد  (sensory superpowers) آن برای پزشکان و جراحان است، بنابراین جای تعجب ندارد که سرمایه گذاران علاقه خود را به فناوریهایی داشته باشند که بتوانند از قابلیت های محاسباتی مکانی  (spatial computing capabilities) این مجموعه استفاده ‌کنند. وارد Medivis  و نرم افزار جراحی آن  برای HoloLens  شوید. بودجه این استارتاپ در فوریه 2019 با حدود 2.3 میلیون دلار  بسته شد.

 

 1. LIV ($2.6 Million)

در حالی که سایر توسعه دهندگان در حال توسعه‌ی  قلمروی در حال پیدایش بازی‌های AR هستند ، LIV تمرکز خود را روی عرصه رو به رشد ورزش‌های الکترونیکی (e-sports)  قرار داده است. این استارتاپ در نوامبر 2019 مبلغ 2.6 میلیون دلار بودجه را به دست آورد تا پلتفرم خود را برای پخش بازی AR برای تماشاگران بسازد. LIV این بودجه  را برای تسریع در توسعه پلتفرم خود و در  جهت حمایت از استودیوهای شخص ثالث  (third-party studios)  به کار خواهد برد.

 

 1. WarDucks ($3.8 Million)

توسعه دهنده بازی WarDucks 3.8 میلیون دلار بودجه در ماه مارس 2019 برای ایجاد بازی های واقعیت افزوده مبتنی بر مکان جذب کرد.  این استارت آپ همزمان با این جذب بودجه، مغفر متفکر Doom را که جان رومرو است را به خدمت گرفت.

 

 1. Upskill ($7.6 Million)

یکی از پلتفرمهای تجاری پیشروی AR در بازار، Upskill است که  به افزایش در میزان بودجه رزرو خود ادامه داده است. این شرکت 7.6 میلیون دلار  از هدف 12 میلیون دلار ی خود در بایگانی اکتبر 2019 خود در کمیسیون امنیت و تجارت  (Securities and Exchange Commission) تامین کرد. این شرکت یک مقدار مشخص نشده ازمبلغ بودجه ی سری B در سال 2017 را   تامین کرد که این مبلغ در سال 2018 به  17.2 میلیون دلار رسید.

 

 1. Scape ($8 Million)

ابر AR  ( AR cloud) و سرویس های مکان یابی تصویری، فناروی های کلیدی برای ایجاد تجربه های نسل بعدی AR هستند که شامل ناوبری AR  (AR navigation) و بازی چند بازیکنه ی همه جانبه  (immersive multiplayer gaming)، یا همان یک واقعیت (reality)، می باشند. با افزایش بودجه این شرکت به نزدیکی 8 میلیون دلار در ژانویه 2019، این شرکت وارد رقابت هایی مانند پلتفرم برو-به (go-to) برای کسب این  تجربیات   شد.  این بودجه، این استارت آپ را  قادر کرده است که SDK موبایلی خود به نام Scapekit  را برای اجرا روی iOS ، اندروید و یونیتی فعال کند.

 

 1. Scope AR ($9.7 Million)

Scope AR  که تولید کننده ی نرم افزار تجاری AR  است، یکی از شگفت انگیزترین گزینه های موجود در این لیست است. Scope AR که در سال 2011 تاسیس شده است، در مبلغ سری A    (Series A round) (به طور معمول، دومین سطح سرمایه گزاری برای استارت آپ ها بعد از مبلغ مقدماتی است) در مارس 2019، 9.7 میلیون دلار سرمایه جذب کرد. این رویداد یک پیمانی است تا مدیریت مالی و رشد مداوم را در طی حق تصدی آن قبل از بازگشت آن به سرمایه گزاران فراهم کند.

 

 1. Emerge ($12 Million)

یک استارت آ پ با DNA از طرف گوگل، ناسا، Raytheon و Daqri، در ماه نوامبر 2019 با مبلغ بودجه 12 میلیون دلار پدیدار شد که بودجه کلی خود را به 18 میلیون تومان رساند. این استارت ، چندین پدیده ی جدید AR را عرضه کرد از جمله : بازی های اجتماعی AR و بازی های  tabletop AR ، اسباب بازی های متصل به هم جهت  آموزش،  و مدیتیشن و محصولات تندرستی از جمله حیوانات خانگی مجازی. برنامه های بعدی این شرکت، ادامه دادن رشد آن و شروع به  جذب توسعه دهندگان  Unity در سال 2020 است.

 

 1. Waveoptics ($13 Million)

پس از قرار گرفتن در شماره 10 در دو سال گذشته ، WaveOptics  که سازنده‌ی  waveguide  است در چند مقطع زمانی   کاهش بودجه داشته است (و در واقع از افزایش اندازه لیست ما در امسال سود برده است). این شرکت ابتدا در ماه دسامبر سال 2018 مبلغ 26 میلیون دلار برای یک بودجه سری C جمع آوری کرده و سپس اقدام به اضافه کردن 13 میلیون دلار دیگر به همان مبلغ بودجه در سپتامبر 2019 کرده است. آخرین سرمایه گذاری نسبت به سالهای گذشته توجه بیشتری به خود جلب کرده است، زیرا Goertek ، که کار آن بستن  قرارداد است و فهرست مشتری آن  شامل گوگل ، مایکروسافت و سونی است ، نه تنها در تعیین مبلغ بودجه شرکت کرده است، بلکه به یک اتحاد استراتژیک نیز رسیده است تا شامل  waveguide های  WaveOptics  در طرح های مرجعش و محصولات دارای برچسب سفیدش  باشد.

 

 1. Nreal ($15 Million)

Nreal  که در چین مستقر است،  یکی از دو شرکت موجود در این لیست است که به خاطر تلاش های خود برای راه اندازی یک محصول شیشه ‌ی هوشمند  مصرف کننده پسند به نام the Nreal Light دارای شهرت بدی شده است. این شرکت همزمان با ظاهر معروف خود در CES 2019 در ماه ژانویه ، یک بودجه 15 میلیون دلاری را جذب کرده است. این در حالی است که این استارتاپ پیش از آغاز سال 2020 شروع به پذیرش پیش فروش نسخه مصرفی Nreal Light خود با قیمت متوسط 1100 دلاری خود کرده است و از جانب Epic با یک چالش حقوقی  روبرو شده است.

Nreal  هنوز هم با دادخواستی روبرو شده است که توسط Magic Leap علیه مدیرعامل Nreal (و بنیانگذار NR30 و مؤسس آتی AR ) که Chi Xu نام دارد، مطرح شده است.

 

 1. Augmedix ($19 Million)

اگر Augmedix آشنا به نظر برسد، به این دلیل است که یکی از چندین شرکت نرم افزاری (از جمله Upskill) است که در مرحله جستجوی (explorer phase) خود، پلتفرم‌هایی را برای Google Glass ساخته است و از آن زمان به بعد از توجه  گوگل به Google Glass Enterprise Edition  (نسخه تجاری گوگل گلس) سود برده است. این شرکت با محوریت مراقبت های بهداشتی در اکتبر سال 2019 یک بودجه سری B  به مبلغ ۱۹ میلیون دلار را برای ادامه توسعه پلتفرم‌  خود و  گسترش دادن خدمات به تعداد بیشتری از  ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بست. اگر نمونه بهتری از Google Glass  برای شکست  وجود داشته باشد ، من نمی توانم به آن فکر کنم.

 

 1. ThreeKit ($20 Million)

خرده فروشان، واقعیت افزوده را به عنوان ابزاری برای قادر کردن  مشتریان برای مشاهده ی پیش نمایش محصولات در خانه های خود خریداری کرده اند. این بدان معناست که شرکت هایی مانند Threekit ، که به شرکت ها امکان ایجاد محتوای سه بعدی از فایل های طراحی را می دهد ، مورد استقبال قرار گرفته است. Threekit با داشتن یک لیست مشتری شامل Crate & Barrel ، CIROC ، Tailored Brands و Modarri ، بودجه خود را روی یک مبلغ  20 میلیون دلاری قرار داده است که در نوامبر 2019 بسته شده است.

 

 1. Prophesee ($28 Million)

  به نظر می رسد که هدف عمومی بودجه برای استارت‌ آپهای AR ، مبلغ 28 میلیون دلار بود، زیرا ما در یک گره سه جانبه (three-way tie) در مکان   دهم (tenth spot) قرار داریم. Prophesee  که پیش از این به عنوان Chronocam شناخته می شد، در اکتبر سال 2019 مبلغ بودجه خود را روی 28 میلیون دلار را بست که با این کار مبلغ کل بودجه خود را به 68 میلیون دلار رساند. این استارتاپ که در پاریس  مستقراست،  این بودجه را روی حسگر Metavision و نرم افزار بینایی کامپیوتری اعمال کرد. علاوه بر AR ، این شرکت در نظر دارد راه حل های مربوط به VR یعنی رانندگی خودکار و سیستم های صنعتی IoT را گسترش دهد.

 

 1. Light Field Lab ($28 Million)

  با تأمین شدن بودجه 28 میلیون دلاری در ماه آگوست 2019 ، مبلغ بودجه  سری B  شرکت  Light Field Lab   دقیقاً چهار برابر اندازه بودجه ابتدایی آن در سال 2018 بود. سازنده نمایشگر هولوگرافی یک فهرست پر ستاره  از سرمایه گذاران از جمله سامسونگ ، ورایزون ، Comcast، Liberty Media ، Bosch و NTT Docomo را جذب کرد.

 

 1. CTRL-Labs ($28 Million)

پس از سفرهای back-to-back به 10 تا از مهمترین موارد از سرمایه گذاری های AR ، استارت‌آپ کنترل مغز CTRL-Labs نیز در این رده بندی قرار گرفت اما این چیز بدی نیست. در فوریه سال 2018 ، این شرکت مبلغ بودجه 2018 خود را همراه با GV که بازوی تجاری گوگل است، با 28 مبلغ  میلیون دلار دیگر تکرار کرد. سپس این استارتاپ از طریق فیس بوک ، خروج خود را آغاز کرد.

 

 1. North ($40 Million)

این یک سال بزرگ برای North بوده است. این شرکت نیز مانند Nreal برای عینکهای هوشمند   مصرف کننده پسند  به نام Focals و همچنین ارتقاء مداوم نرم افزاری  به منظور  افزودن کاربردی بودن محصول خود، توجه دیگران را به خود  جلب کرد. این شرکت در اوایل سال وارد برخی از مشکلات مالی شد که منجر به اخراج برخی از کارکنانش شد ، اما با یک مبلغ بودجه 40 میلیون دلاری دوباره برگشت. در ضمن، برخلاف Nreal ، شما در واقع می توانید به فروشگاه بروید و Focals را با حرکتی به سبک Warby Parker همین الان بخرید، که این حرکت احتمالاً با ورود اپل به فضای عینک های هوشمند توسط آن شرکت تکرار خواهد شد.

 

 1. Matterport ($48 Million)

Matterport به عنوان یکی از سازندگان برتر دوربین های سه بعدی شهرت کسب کرده است. در حال حاضر از آنجا که تقاضا برای تولید محتوای سه‌بعدی به اوج خود رسیده است، این شرکت در حال سرمایه گذاری روی این تقاضا است. در ماه مارس سال 2019 ، Matterport   بودجه‌ای به مبلغ 48 میلیون دلاری را روی پلتفرم   ابری خود برای محتوای سه بعدی بست که تقریباً ده برابر بیشتر از مبلغ بودجه سال 2017 خود بود.

 1. Mojo Vision ($58 Million)

Mojo Vision  پس از خروج از مخفیکاری در سال 2018 با   مبلغ بودجه 50 میلیون دلاری و یک محصول” محاسبه نامرئی ” (invisible computing) مرموز خود، در مارس 2019 یک مبلغ 58 میلیون دلار را بست. ظاهرا این مبلغ برای این شرکت به منظور آشکار کردن اولین محصول پیشنهادی خود که یک نمایش میکروسکوپیک برای   AR wearables (AR قابل پوشیدن)   است،  کافی بود.

 

 1. DigiLens ($50 Million)

DigiLens یک عنوان افتخارآمیز در سال گذشته بود ، اما یک مبلغ بودجه 50 میلیون دلاری در سال 2019 (دو برابر مبلغ 2018) سازنده waveguide  را در میان لیست ۱۰ شرکت برتر امسال قرار داد. ما معمولاً Niantic را در  حال دریافت سرمایه گذاری می بینیم ، اما این بار نقش سرمایه گذار را به همراه یکی از سرمایه گذاران خاص خود یعنی سامسونگ ایفا می کند. هر دو شرکت در  رشد و شکوفایی DigiLens  منافع مشترکی دارند و  به ارتقاء اکوسیستم شیشه های هوشمند مصرف کننده پسند کمک می‌کنند.

 

 1. RealWear ($80 Million)

مدلهای تجاری AR wearables  مربوط به شرکت RealWear جذاب نیست، اما به اندازه کافی جذاب هستند تا بتوانند دلار سرمایه گذاران را جذب کنند. در ژوئیه سال 2019 ، شرکت اتوماسیون صنعتی Teradyne   یک مبلغ بودجه سرمایه گذاری 80 میلیون دلاری را هدایت کرد که شامل مشارکت Bose Ventures ، Qualcomm Ventures و شرکت Kopin   شد. تا زمانی که یک محصول  پوشیدنی AR  (AR wearable) وارد بازار نشود، سرمایه گذاری در عینک های   سودمند برای شرکت ها یک روال عادی خواهد بود ، بنابراین به آن عادت کنید.

 1. Vayyar ($109 Million)

خیلی نادر است که یک شرکت نسبتا گمنام  به نام Vayyar را در بین پنج شرکت برتر ببینیم. در ماه نوامبر سال 2019،  این شرکت تصویربرداری یک بودجه سری D  به مبلغ ۱۰۹  میلیون دلاری را به سرپرستی Koch Dis Disitiveive Technologies  که بازوی سرمایه گذاری فناوری صنایع Koch  است را بست. این بودجه Vayyar  را قادر می کند تا فناوری اصلی خود را توسعه دهد که  سنسورهایی هستند که می توانند محیط های صنعتی را در زمان واقعی ردیابی و نقشه برداری کنند و  بازار خود را گسترش دهند.

 1. Niantic ($245 Million)

از نظر فنی ما  بودجه Niantic را وقتی که برای اولین بار به عنوان یک مبلغ بودجه 200 میلیون دلاری در سال 2018 اعلام شد ، 245 میلیون دلار عنوان کردیم ، اما این مبلغ بودجه تا سال 2019 بسته نشد (ثبت نشد)، بنابراین در اینجا بازی AR دوباره  پیشگام است. با کمک آن مبلغ بودجه، نه تنها Niantic بازی مورد انتظار هری پاتر را راه اندازی کرد ، بلکه باعث افزایش سرعت پیشرفت و توسعه Real World Platform برای بازی های ابری AR شد. سامسونگ از جمله شرکتهایی بود که به وضوح شیفته ی  چشم انداز بازی های بیشتر AR برای اکوسیستم تلفن های هوشمند خود شد.

 

 1. Corning ($250 Million)

اپل پس از تأمین بودجه شرکت Corning International توسط اپل با مبلغ 200 میلیون دلار از جانب صندوق تولید پیشرفته  (Advanced Manufacturing Fund) خود در سال 2017 ، بودجه این شرکت  در سال 2019 با یک مبلغ 250 میلیون دلاری دیگر در سپتامبر 2019 دو برابر شده است. در حالی که این شرکت در حال حاضر به دلیل Gorilla Glass خود، محبوب اپل و سایر سازندگان تلفن های هوشمند است ، علاوه بر آن، این شرکت همچنین رویکردهای مربوط به صفحه نمایش  را  برای عینک های هوشمند در خط  تولید محصول خود دارد. این میزان سرمایه گذاری، طبق گفته برخی منابع، همزمان با  کاهش بودجه اپل برای  تولید اولین لباس پوشیدنی  AR  (AR wearable)،  تا سال 2022 ادامه یافته است.

 

 1. Magic Leap ($280 Million & counting)

Magic Leap در اصل جمع آوری کمک های مالی  AR  مربوط به Crimson Tide    AR است. این شرکت ممکن است همیشه سال را با رتبه شماره 1 به پایان نرساند ، اما در نزدیکی صدر قرار دارد. از آنجا که Next Reality شروع به جذب مجدد سرمایه های برتر AR در سال 2017 کرد ، Magic Leap رتبه ای بدتر از رتبه دوم کسب نکرد.

با این حال، مجموع بودجه سال 2019 این شرکت با میزان سرمایه گذاری 280 میلیون دلاری توسط NTT Docomo در آوریل 2019، به عنوان کمترین مقدار این سه نسخه  (three editions) اعلام شده است.

اما هنوز چیزی در حدود کمتر از یک ماه تا پایان سال باقی مانده است ، که زمان زیادی برای Rony Abovitz، مدیرعامل این شرکت  و  کارکنانش است تا با تامین بودجه  سری E ، صدرنشینی خود را پس بگیرند. با این وجود، با عزیمت مدیر ارشد مالی خود ، ممکن است که این روند کمی کند می شود و تا سال 2020 نتیجه ای در بر نداشته باشد.

 

نکات ارزشمند

با در نظر گرفتن فهرست برتر سرمایه گذاریها که شامل 25 شرکت می شود ، نکات مهم  خیلی زیادی  برای پرداختن به آن   باقی نمانده است. با این وجود ، چند مورد فرعی در توسعه‌ی مالی AR وجود دارد که قابل ذکر است. در حالی که Onshape به خودی خود یک سرمایه گذاری 2019 نیست ، اما به جرات می توان گفت که سرمایه گذاران Onshape در حال   گذراندن تعطیلات شادی هستند زیرا PTC شرکت 3D CAD  را در اکتبر 2019 با قیمت 470 میلیون دلار خرید. با مجموع 150 میلیون دلار افزایش بودجه در  عمر این شرکت ، این یک مقدار یک بازگشت  سرمایه گذاری خوب  است.

Blippar  پس از  ورشکستگی   در ماه دسامبر سال 2018 ، توسط یکی از سرمایه گذاران خود یعنی Candy Ventures نجات یافت. این شرکت یک پیشنهاد بودجه موفق در دارایی های شرکت اضافه کرد و این  استارتاپ را با یک مأموریت  با تمرکز بیشتر دوباره راه اندازی کرد.

Epic Games یک بودجه 100 میلیون دلاری به نام Epic Megagrants را همراه با جوایزی  بین 5000 دلار تا 500000 دلار برای توسعه دهندگانی که   تجربه های سه بعدی در Unreal Engine ایجاد می‌کنند را راه اندازی کرد. این شرکت همچنین 500 هدست Magic Leap One را به برنامه نویسان شرکت کننده که روی برنامه های (اپ‌های) محاسبات مکانی  (spatial computing apps) کار می کنند، ارائه کرده است.

سرانجام ، بنیاد نایت (Knight Foundation) برای تسهیل در استفاده از فناوری همه جانبه ، 750 هزار  دلار در پنج موزه سرمایه گذاری کرد. در حالی که این  در مقایسه با برخی از سرمایه گذاری های 25 شرکت برتر در لیست ما محدود است، اما این  سرمایه گذاری شش رقمی هنوزهم  می تواند چندید عدد هدست HoloLens 2 یا Magic Leap One را برای یک موزه بخرد.

ارزیابی چشم انداز سرمایه گذاری AR 2019

با مقایسه 10 سرمایه گذاری برتر در سال 2019 با نتایج سال 2018 و 2017 ، به نظر می رسد که امسال،  شاهد کاهش سرمایه گذاری AR بوده ایم.

10 سرمایه گذاری برتر در سال 2019 نشان دهنده 1.19 میلیارد دلار بودجه است ، که از بودجه 2.26 میلیارد دلار در سال 2018 و 1.82 میلیارد دلار برای همان گروه بندی  (grouping) کمتر است.  شرکت با بیشترین بودجه سرمایه   در سال 2019 تنها با 280 میلیون دلار بسته  شده است ، و این را  مقایسه کنید با 1.25 میلیارد دلار در سال 2018 و 502 میلیون دلار در سال 2017. رتبه بندی های شرکتها در سال 2019 نیز بسیار به هم  نزدیک هستند که در آن اختلاف رتبه اول و سوم فقط 10 میلیون دلار است.s

علاوه بر این ، ما شاهد سقوط سازندگان اولیه سخت افزار AR مانند شرکت متا ، ODG و Daqri بودیم. و سپس گزارشی  در مورد کسب  مبلغ 30 میلیون دلار توسط  Leap Motion منتشر شد، که از 50 میلیون دلار  مبلغ بودجه شرکت که در سال 2017 بسته شده بود، خیلی کمتر بود.

آیا این موضوع، نشانه ای از سقوط بازار AR است؟ آیا شکست چندین شرکت AR   سرمایه گذاران  را ترسانده است؟ یا آیا ما در مرحله بلوغ هستیم که در آن شرکت ها، بودجه قبلی را به درآمد واقعی تبدیل می کنند؟ سال 2020 سال خوبی برای صنعت خواهد بود.

 

بنظر شما این سرمایه گذاری های بزرگ نشانی از آینده‌ای روشن است؟

منبع NextReality
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.