اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

۱۰ ویژگی که دارندگان Quest باید آن را بدانند

اگر به‌تازگی یک Oculus Quest تهیه کردید، این مقاله را از دست ندهید

هدست Oculus Quest به‌قدری چشم‌نواز است، که کاربر دوست دارد دقیقاً بعد از درآوردن‌ آن از جعبه‌اش آن را به روی چشم خود گذاشته و دنیا‌های واقعیت مجازی را کاوش کند. بااین‌حال اگر اولین بار است که با این هدست کار می‌کنید، بهتر است نسبت به ویژگی‌ها و تنظیمات این هدست آگاهی بیشتری داشته باشید. ما ۱۰ تا از بهترین ویژگی‌ها و تنظیمات این هدست را لیست کرده‌ایم تا با تازه‌واردان دنیا واقعیت مجازی و کسانی که این هدست را به‌تازگی تهیه‌کرده‌اند، به اشتراک بگذاریم. همین‌طور شما می‌توانید «۲۰ برنامه و بازی برتر Oculus Quest» را در سایت ما بخوانید. بدون معطلی دیگری به معرفی این ویژگی و تنظیمات می‌پردازیم.

۱) Oculus Link

Quest
به‌احتمال‌زیاد بزرگ‌ترین ویژگی این هدست در این لیست Oculus Quest خواهد بود. اگر در دنیا واقعیت مجازی یک تازه‌کار و صاحب یک هدست Quest هستید، احتمال بالایی وجود دارد که شما از بهترین ویژگی آن خبر نداشته باشید: قابلیتی که به شما اجازه می‌دهد بازی‌های واقعیت مجازی رایانه شخصی را با این هدست انجام دهید، این قابلیت با استفاده از یک کابل و اتصال به رایانه شخصی انجام‌پذیر است.
Oculus Link به صاحبان Quest اجازه می‌دهد با استفاده از یک کابل USB، محتوا واقعیت مجازی رایانه شخصی را از Oculus Store یا هر فروشگاه دیگری مانند SteamVR، با هدست خود به اجرا دربیاورند. کابلی که در جعبه به‌صورت پیش‌فرض وجود دارد، یک کابل USB C است که به رایانه شخصی متصل می‌شود، اگر رایانه شخصی شما از USB A پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید یک کابل دو سر USB C تهیه کنید و از آن استفاده کنید.
برای استفاده از این ویژگی باید نرم‌افزار Oculus PC را دانلود کنید و بعدازآن هدست خود را با استفاده از کابل به هدست Quest خود متصل کنید.

۲) تغییر محیط خانه

Quest
محیط پیش‌فرض هدست Quest، محیطی راحت دلپذیر به نام Quest Dome است. بااین‌حال این محیط تنها انتخابی نیست که شما در اختیاردارید! اگر در تنظیمات به سربرگ Virtual Environments بروید، شما می‌توانید چندین محیط مختلف مانند؛ کلبه زمستانی، سفینه فضایی و صفحه اصلی هدست Rift را برای صفحه اصلی هدست Quest خود انتخاب کنید.
شما می‌توانید گزینه «میان‌گذر واقعیت افزوده» را هم انتخاب کنید. این گزینه با استفاده از دوربین‌ها، به‌صورت زنده آن‌سوی هدست را به‌عنوان صفحه اصلی نشان می‌دهد. اگر از Oculus Link استفاده می‌کنید، این گزینه می‌تواند برای شما کارآمد باشد زیرا به شما اجازه می‌دهد بدون برداشتن هدست کابل را به رایانه و هدست خود متصل کنید.

۳) غیرفعال کردن ردیاب مکانی یا حالت 3DoF

این نکته برای افراد به‌شدت تازه‌وارد است. Quest به‌صورت پیش‌فرض هم کنترل و هم هدست را به‌صورت 6DoF (۶ درجه آزادی) ردیابی می‌کند. این یعنی سر شما نه‌تنها برای حرکاتش (چرخش در عمود، چرخش در افق، و کج شدن در طرفین) بلکه برای مکانی که در فضای قرار دارد، ردیابی می‌شود. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا در فضای مجازی و ظرفیت 1:1 حرکت کنید، و حرکات فیزیکی شما با حرکات مجازی شما تطابق داشته باشد.
در بعضی‌اوقات شاید نیاز نداشته باشید که اطلاعات موقعیت سر شما ضبط شود. به‌عنوان‌مثال، اگر بخواهید بر روی تخت و با استفاده از Quest فیلم ببینید بهتر از هدست را روی حالت 3DoF بگذارید تا موقعیت سر شما در فضای مجازی ثابت بماند. برای این کار به تنظیمات و بعد سربرگ Device بروید، صفحه را پایین ببرید و گزینه Head Tracking را خاموش‌کنید. بعد از خاموش کردن این گزینه هدست در حالت 3DoF قرار می‌گیرد، شما همچنان می‌توانید از کنترل خود استفاده کنید ولی حرکات آن در فضا توسط هدست نادیده گرفته می‌شود.
این یعنی دنیا مجازی با سر شما حرکت می‌کند و نه بلعکس، انگار که کل دنیا مجازی به سر شما متصل است. موقعیت‌های کمی است که این قابلیت در آن کارآمد واقع شود ولی دانستن آن خیلی بهتر از ندانستن آن است.

۴) میانبر «میان‌گذر واقعیت افزوده»

این میانبر کارآمد به شما اجازه می‌دهد در هرلحظه که می‌خواهید با استفاده از دوربین‌های Quest آن‌سوی هدست را تماشا کنید. شما می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید تا بدون درآوردن هدست نگاهی به محیط دنیا واقعی داشته باشید. شما می‌توانید با دو ضربه با نوک انگشتتان دز طرفین هدست، به این میانبر دست پیدا کنید.
اما این ویژگی به‌صورت پیش‌فرض فعال نیست و شما باید آن را در تنظیمات Quest فعال کنید. برای فعال کردن‌ آن به تنظیمات بروید و بعد در سربرگ Experimental Features گزینه Passthrough Shortcut را فعال کنید. این ویژگی در بیشتر اوقات خوب کار می‌کند اما امکان دارد بعضی‌اوقات Quest بدون ضربه در طرفین این ویژگی را فعال کند. به شما پیشنهاد می‌دهیم آن را فعال کنید، اگر برایتان مشکل به وجود آورد آن را غیرفعال کنید.

۵) حساسیت مرز محافظ

Questمرز محافظتی (مرزی که شما برای محیط امن حرکت کردن مشخص می‌کنید) Quest به‌خوبی کار می‌کند، اما می‌دانستید می‌توانید حساسیت آن را در تنظیمات افزایش دهید؟ در سربرگ Guardian شما می‌توانید حساسیت مرز محافظ را تغییر دهید، با تغییر حساسیت، فاصله‌ای هم که این خط ظاهر می‌شود تغییر می‌کند.
به‌عنوان‌مثال، اگر آن را زیاد کنید مرز محافظ زمانی که فاصله زیادی از آن دارید ظاهر می‌شود، و اگر آن را در کمترین حالت ممکن قرار دهید تا لحظه آخری که به آن نزدیک شده‌اید ظاهر نمی‌شود.
شما می‌توانید رنگ آن را هم پیش‌فرض (آبی) به بنفش یا زرد تغییر دهید.

۶) Glanceable Boundary

در همان سربرگ Guardian، مقداری پایین‌تر گزینه‌ای بانام Glanceable Boundary وجود دارد. با فعال کردن این گزینه زمانی که به سمت پایین نگاه می‌کنید به‌صورت خودکار خط مرز محافظتی (به‌صورت یک خط فقط بر روی زمین) پدیدار می‌شود. این گزینه به شما اجازه می‌دهد در میان بازی به‌راحتی مرز را پیدا کنید و قبل از اینکه به‌صورت اتفاقی به چیزی ضربه بزنید در وسط مرزی که مشخص کرده‌اید بایستید.
۷) حالت شب
ویژگی Night Display می‌تواند از تنظیمات یا منو دسترسی سریع فعال شود، این ویژگی مانند تلفن‌های همراه و رایانه‌های شخصی کار می‌کند. زمانی که آن را فعال می‌کنید نمایشگر تصاویر را بارنگ‌های گرم‌تری به نمایش می‌گذارد و حتی بعضی از نور‌های آبی که از نمایشگر ساطع می‌شود را حذف می‌کند. بااینکه این ویژگی تصویر بصری را به‌کلی تغییر می‌دهد، ولی با حذف نور‌های آبی فشار کمتری بر روی چشم شما می‌گذارد و درنتیجه ریتم شبانه‌روزی بدن شما به هم نمی‌خورد. بزرگ‌ترین نفع این ویژگی در استفاده‌های نیمه شبانه از واقعیت مجازی است، مخصوصاً اگر می‌خواهید بعدازآن سریع به خواب بروید، بهتر است این گزینه را در این زمان‌ها فعال کنید. در فقط می‌خواهید با واقعیت مجازی فیلمی را در شب ببینید به شما پیشنهاد می‌کنم با فعال کردن این گزینه از به هم خوردن چرخه خواب خود جلوگیری کنید.

۸) Chromecast

این قابلیت به هدست Quest اجازه می‌دهد تصویر خود را در دستگاه‌هایی که قابلیتش را دارند به اشتراک بگذارد، درنتیجه بقیه می‌توانند بازی شمارا تماشا کنند. برای فعال کردن این ویژگی نیاز به فعال کردن تنظیم خاصی ندارید، فقط باید مطمئن شوید که دستگاه موردنظر و هدست Quest هر دو به یک شبکه وای فای متصل هستند. بعدازآن در برنامه Oculus بر روی گزینه Cast کلیک کنید و بعد از انتخاب دستگاه موردنظر، بر روی Start کلیک کنید.

۹) ضبط ویدئو

تا حالا وسط بازی نیاز داشته‌اید یکی از حرکات خفنتان را ضبط کنید؟ شما می‌توانید در Quest و بدون استفاده از برنامه خاصی این کار را انجام دهید.
برای این کار به‌راحتی صفحه Share را بازکنید و گزینه Record Video را انتخاب کنید. زمانی که دیگر نمی‌خواستید ضبط کنید، دوباره همان گزینه را انتخاب کنید. شما می‌توانید این ویدئو را در Oculus Gallery نگاه کنید یا هدست را به رایانه متصل کنید و ویدئو‌ها به آن منتقل کنید.
Quest

۱۰) در مرکز قرار دادن برنامه

یکی از ترفند‌های که شدیداً کارآمد و تمام کاربران Quest باید از آن مطلع باشند، این ویژگی است. این ترفند برنامه‌ای را که از آن استفاده می‌کنید را به مرکز دید جدیدتان انتقال می‌دهد. شما می‌توانید با نگه‌داشتن دکمه Oculus بر روی کنترل راست از این ویژگی استفاده کنید.
این نکته‌هایی بود که ما برای تازه‌کاران در نظر داشتیم. اگر نکته دیگری وجود دارد آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع UploadVR

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.