اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

گزارشی از قفل‌شکنی Oculus Quest 2

یک محقق واقعیت مجازی مدعی است که موفق به قفل‌شکنی و دسترسی به پایه‌های ابتدایی دستگاه یعنی XRSI Oculus Quest 2 شده.

XRSI سازمانی جهانی و مسئول ایمنی و فراگیری محاسبات کامپیوتری است. چندی پیش Kavya Pearlman مؤسس این سازمان اذعان کرد که یک محقق حوزه واقعیت بسیط موفق به دسترسی ریشه‌ای به هدست واقعیت مجازی جدید فیس‌بوک شده است. سازمان XRSI مدعی است که این مسئله را به رسمیت شناخته است اما به دنبال اثباتی برای خودمان می‌گردیم.

قفل‌شکنی Oculus Quest 2 احتمال دارد که اتفاق افتاده باشد

جیلبریک (JailBreak) یا پروسه دسترسی ریشه‌ای به یک دستگاه درواقع یعنی استفاده از برخی از مجوزهای کاربری و یا توافق‌نامه‌هایی که ممکن است تولیدکننده دستگاه مخالف دسترسی کاربران به آن‌ها باشند. در رابطه با Quest 2 برای مثال فیس‌بوک کاربران را موظف می‌کند تا حتی برای دسترسی به امکانات داخلی هدست از یک حساب کاربری فیس‌بوک استفاده کنند. شما می‌توانید با دسترسی به حالت توسعه‌دهنده محتوا را روی هدست سایدلود کنید، اما این امکان هنگامی برای شما فراهم می‌شود که حساب کاربری خود را متصل و شرایط استفاده از خدمات فیس‌بوک را قبول کنید.

با قفل‌شکنی و دسترسی ریشه‌ای به هدست شما دیگر نیازی حساب کاربری فیس‌بوک برای استفاده از هدست ندارید، اگرچه که شما دیگر دسترسی به Oculus Store و دیگر امکانات نیز نخواهید داشت. این مسئله به‌خصوص برای کسانی می‌تواند جذاب باشد که به دلیل حساب کاربری محدودشده خود اجازه دسترسی به این امکانات را ندارند، هرچند که فیس‌بوک به‌صورت جدی در حال ارتباط با مشتریان است تا هر جا که امکان دارد این مسائل را حل کند.

حتی اگر این دسترسی قانونی اعلام شود ما از عکس‌العمل فیس‌بوک هنگامی‌که این مسئله بیشتر تشریح شود مطمئن نیستیم. XRSI در حال محافظت از افرادی است که به این قفل‌شکنی دست‌یافته‌اند، اما ممکن است که فیس‌بوک تلاش کند تا اقدامات قانونی را علیه این افراد انجام دهد. همچنین این امکان نیز وجود دارد که این کمپانی به‌راحتی با انتشار یک به‌روزرسانی تمامی ایرادهای امنیتی منتشرشده را برطرف کند.

انتظار شنیدن اطلاعات بیشتری درباره دیگر ایرادهای امنیتی و چگونگی استفاده از آن‌ها توسط دیگران تا زمان اتمام فرآیندهای قانونی نباشید. اخیراً رابرت لانگ (Robert Long) توسعه‌دهنده WebXR، پاداش 5000 دلاری برای قفل‌شکنی Quest 2 گذاشته است؛ پاداشی که پامر لاکی (Palmer Luckey) مخترع Oculus Rift آن را پشتیبانی می‌کند. وی ادعا می‌کند که همچنان به پرداخت این جایزه پایبند است، هرچند که به‌تازگی یک کمپین تأمین مالی جمعی را به تعویق انداخته است!

منبع UpLoadVR

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.