اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

کمپانی اپل از ثبت اختراع یک دستکش واقعیت مجازی خبر داد

شرکت اپل موفق به اخذ حق ثبت یک دستکش واقعیت مجازی شد که توانایی ردیابی جداگانه حرکت استخوان‌های انگشت‌های دست و انگشت شست را داراست.

این درخواست ثبت اختراع کمپانی اپل در سال 2018 ثبت شد اما در 29 دسامبر سال 2020 پذیرفته شد و این خبر اولین بار توسط خبرگزاری Patently Apple گزارش شد.

درحالی‌که شرکت‌ها ایده‌هایی را به ثبت می‌رسانند که هرگز استقرار واقعی را مشاهده نمی‌کنند، پرونده‌ها هنوز بینشی نادر از مفاهیمی دارند که توسط آینده‌نگرترین افراد در یک سازمان معین در نظر گرفته‌شده‌اند. از سویی کمپانی اپل به این شهره است که صبر و پشتکار زیادی بر روی ایده‌هایی دارد که گاهی حتی به محصولات قابل‌فروش نیز تبدیل نمی‌شوند.

دستکش واقعیت مجازی

پشت پرده این افشا

فنّاوری واقعیت مجازی می‌تواند به در بسیاری از عرصه‌ها همچون آموزش‌های نظامی، یادگیری‌های درسی، و بازی‌های رایانه‌ای کاربرد داشته باشد. فناوری واقعیت مجازی می‌تواند با استفاده از یک یا چند دستگاه الکترونیکی یک محیط مجازی و وجود فیزیکی یک کاربر در آن محیط مجازی را شبیه‌سازی کند. یک نوع از فناوری واقعیت مجازی، فنّاوری واقعیت افزوده است که در آن محیط واقعی می‌تواند ضمیمه اشیاء یا محتوای ساختگی کامپیوتری شود. نوع دیگری از واقعیت مجازی، واقعیت ترکیبی است که محیط واقعی اطراف کاربر و محیط ساختگی می‌توانند در هم تلفیق شوند.

فنّاوری واقعیت مجازی یا افزوده یا ترکیبی می‌تواند با استفاده از یک یا چند وسیله الکترونیکی شبیه‌سازی شود. یکی از این وسایل الکترونیکی می‌تواند هدست واقعیت مجازی باشد که کاربر با استفاده از آن می‌تواند محیط شبیه‌سازی‌شده را ببیند. لحظه‌ای که کاربر سرش را می‌چرخاند تا محیط اطراف را ببیند محیط شبیه‌سازی در هدست نیز تغییر وضعیت می‌دهد و با چرخش سر کاربر خود را وفق می‌دهد. وسیله الکترونیکی دیگری که برای این منظور به کار می‌رود می‌تواند شامل یک یا تعداد دوربین‌های بیشتری نیز باشد. این‌یک یا چند دوربین نیز برای ثبت تصاویر محیط واقعی اطراف کاربر یا برای ثبت و ردیابی حرکات فیزیکی کاربر به کار بروند. بااین‌حال یکی دیگر از ابزار الکترونیکی می‌تواند دستکش‌های واقعیت مجازی باشد. این دستکش‌ها می‌توانند در دست کاربر پوشیده شوند و این امکان را به کاربر بدهند تا اشیاء مجازی را لمس کنند، حس کنند، و نگه‌دارند. این دستکش‌ها این قابلیت را دارند موقعیت‌ها و حرکات دقیق دست‌ها و انگشتان کاربر را بدون هیچ تداخل احتمالی ردیابی کند.

خلاصه‌ای از این افشا

این افشا از شرکت اپل درباره دستکش واقعیت مجازی است که قابلیت این را دارد که می‌تواند به‌صورت مجزا حرکات استخوان‌های هر انگشت را اندازه‌گیری و ردیابی کند. این دستکش می‌تواند شامل چندین واحد اندازه‌گیری اینرسی جسم باشد تا حرکات یک یا چند انگشت یا اجزای مختلف دست را ردیابی کند. این واحدها می‌توانند شامل یک یا چند حس‌گر حرکتی مانند ژیروسکوپ یا شتاب سنج برای اندازه‌گیری جهت، موقعیت و چگالی اجسام باشند. این واحدها می‌توانند روی استخوان انگشت قرار گیرند و حرکات اینرسیایی استخوان درگیر را اندازه‌گیری کنند. در برخی طرح‌ها دستکش‌های واقعیت مجازی می‌توانند شامل مغناطیس‌سنج نیز باشند تا جهت میدان مغناطیسی زمین را نیز بسنجند. دستکش واقعیت مجازی می‌تواند شامل یک یا چند وسایل مکمل الکترونیکی نیز باشند، مانند تعدادی از الکترودها برای حس کردن لمس‌های خازنی و/یا حس لمس بین دو سرانگشت. دستکش واقعیت مجازی همچنین می‌تواند شامل حس‌گرهای فشار، فعال‌کنندگان بازخورد لامسه، حس‌گرهای دما، و تولیدکننده گرما باشند. همچنین این دستکش‌ها می‌توانند دارای منطق مانند یک کنترلر همه‌کاره، یک متصل‌کننده، یک گیرنده و فرستنده، یک باتری، و این‌چنین وسایلی باشند. برای منتقل کردن سیگنال‌ها بین این وسایل الکترونیکی می‌توان از یک رابط عمومی مانند یک کنترلر همه‌کاره می‌توان استفاده کرد. دستکش واقعیت مجازی می‌تواند همانند یک دستکش معمولی باشد که اجزای الکترونیکی آن به بافت پارچه دستکش دوخته‌شده باشند. در برخی طرح‌ها دستکش می‌توانند از رشته‌های رسانا بافته‌شده باشند. این طرح لو رفته می‌تواند شامل ردیاب‌های حرکتی بدون استفاده از مغناطیس‌سنج باشد، طوری که این حرکت توسط واحدهای اندازه‌گیری تعبیه‌شده در دستکش با ساختارهای داخلی مشخص اندازه‌گیری شود. مشخصه اصلی و ابتدایی این دستکش واقعیت مجازی کمپانی اپل می‌تواند واحدهای  بهینه کننده چرخش و ردیاب حرکات غیرمعمول همچون برخورد و یا چرخش باشد.

منبع UpLoadVR
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.