اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

واقعیت افزوده،کار با ربات جدید دورحضوریDouble 3 را تسهیل می­کند

تا زمانی که فناوری­ های تصویرسازی هولوگرام 3 بُعدی به سبک جنگ ستارگان، به موضوعی عادی مبدل شوند، علم روباتیک، آینده­ ی نزدیک جهت انواع مختلف سیستم ­های کنترل از راه دور را به خود اختصاص خواهد داد. هم ­اکنون، علم دینامیک جدید از فناوری واقعیت افزوده استفاده می­کند تا کاربر قدرتمندی از دورحضوری (telepresence) را ممکن سازد.

این هفته، شرکت دابل روباتیکس از سیستم Double 3، آخرین روبات دورحضوری خود رونمایی کرد که مدل بروزرسانی شده و خودکاری است که در آن از یک رابط AR (واقعیت افزوده) یکپارچه بهره گرفته شده است.

اگر در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید باید بگوییم که روبات­های دورحضوری این شرکت تلفیقی از یک آی­پد، یک ربات خانگی Rooma و نیز سیستم Segway خود کنترلی هستند (البته از نظر اجرا، وگرنه از این برندها در سیستم مذکور استفاده نشده است). این ترکیب از فناوری­ ها، امکان هدایت از راه دور یک دوربین / صفحه نمایش را در جهت ارتباط و همکاری با سایرین در نقاط دیگر فراهم می­کند.

دیوید کان، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت دابل روباتیکس در این زمینه در پستی در وبسایت شرکت می­نویسد: «Double 3 فناوری بسیار پیشرفته و جهش­ یافته­ ای برای استفاده از ادارات و مدارس بوده و تمامی نیازها و درخواست­های مشتریان را بصورت یکپارچه و مؤثر فراهم می­کند.»

استفاده از این سیستم به کارمندان امکان می­دهد تا از راه دور تمامی موارد را با جزییات دقیق زیر نظر داشته، و همچنین از طریق میکروفون­های قدرتمند در جلسات حضور داشته باشند.

مدل جدید Double 3 در مقایسه با سایر روبات­های دورحضوری ارائه شده بی­نظیر است، چرا که قابلیت هدایت خود را دارد. از طریق مجموعه­ای از سنسورهای سه­بُعدی، Double 3 می­تواند حس کاملی از محیط داشته و بدین­ترتیب کارکرد مناسب­تری در زمینه­ی سیستم احتراز از برخورد با اجسام را بوجود آورد. بدین ترتیب، حتی افراد تازه­کار نیز می­توانند بدون واهمه از برخورد با دیگران و اشیاء مختلف به راحتی با آن کار کنند.

این سیستم جدید 3.999 دلار قیمت داشته و صفحه نمایش واقعیت افزوده­ی آن امکان به نمایش درآوردن مسیرهای حرکتی بصورت مجازی و سه ­بُعدی و همچنین مکان­های دلخواه همانند محل شارژ روبات را میسر می­سازد. همچنین و در هنگام استفاده از حالت AR، مسیر حرکتی ایمن بر روی زمین مشخص می­شود.

یکی از مهم­ترین جنبه ­های این سیستم، که به آن «کلیک و حرکت» گفته می­شود، به کاربر امکان می­دهد تا با کلیک بر روی یک نقطه روی صفحه نمایش واقعیت افزوده، هدایت روبات به محل تعیین شده در اتاق را انجام دهد.

از دیگر ویژگی­ های سیستم Double 3 نسبت به سیستم Double 2 می­توان به عدم نیاز به آی­پد جهت کارکرد اشاره کرد، و همچنین اینکه صفحه نمایش و دوربین ها در داخل سیستم تعبیه شده ­اند. شش میکروفون که از فناوری شکل­ دهی پرتو (beam forming) در آنها استفاده شده به کاربر امکان می­دهد تا صدای افراد را بدون دریافت نویز پس­زمینه، به خوبی دریافت نماید.

قابلیت صوتی ارائه شده از سوی این سیستم تا حدی است که حتی در هنگام صحبت نیز می­توانید صدای طرف مقابل را به صورت مناسبی دریافت کنید (این مسئله بویژه در هنگامی که افراد می­خواهند از طریق میکروفون در جلسات حضور داشته و صحبت کنند بسیار مهم است، و در صورت عدم وجود این ویژگی، ناچار به استفاده نوبتی از میکروفون خواهد بود). همچنین امکان تنظیم ارتفاع صفحه نمایش در موقعیت نشسته یا ایستاده نیز وجود دارد.

با توجه به باتری موجود در سیستم، 4 ساعت استفاده (2 ساعت جهت شارژ مجدد مورد نیاز است) مداوم از آن ممکن می­شود و کاربران قادر خواهند بود با استفاده از قابلیت AR به سهولت و از طریق فناوری کلیک و حرکت، دستیابی کاملی به دفتر کار خود داشته باشند.

بنابراین و اگرچه در این مدل ارائه شده هدست یا عینک ­های هوشمند تعبیه نشده، با این وجود می­توان مدل فوق را نمونه ­ای فوق­ العاده از بکارگیری واقعیت افزوده در جهت کاهش منحنی یادگیری در هنگام کار با فناوری­های جدید در نظر گرفت.

 

منبع next reality

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.