اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

هدست LYNX R1 کوچک‌تر خواهد شد

هدست واقعیت ترکیبی LYNX به‌منظور کوچک‌تر شدن دوباره طراحی‌شده است، اولین دستگاه‌های تولیدشده در اواخر تابستان منتشر می‌شوند

استارت‌آپ LYNX که بر روی تولید هدست تمرکز دارد، در اوایل سال 2020 هدست واقعیت ترکیبی خود را معرفی کرد. چند روز پیش این شرکت اعلام کرد که هدست را دوباره طراحی کرده است تا آن را جمع‌وجور تر کند و قصد دارد دید پیرامونی کاربر را برای عدسی‌های «میان‌گذر AR» به حداکثر برساند. قرار است که دستگاه‌های تولیدشده این هدست در اواخر ماه شهریور ارسال برای خریداران ارسال شود.

اسم این هدست واقعیت ترکیبی، LYNX R1 است. این هدست باقیمت ۱۵۰۰ دلار، برای فروش در بازار صنعتی-تجاری در نظر گرفته‌شده است.

طراحی دوباره باهدف کوچک‌سازی

زمانی که شرکت این هدست را معرفی می‌کرد، حجم کوچک آن را مدیون طراحی عدسی‌های آن می‌دانست. طراحی منشور مانند این عدسی‌ها نه‌تنها فاصله بین نمایشگر و عدسی را کم می‌کنند بلکه دوربین ردیاب چشم را هم در مرکز خود پنهان می‌کند.

LYNX

حال شرکت طراحی جدید خود را منتشر کرده، که دستگاه به‌صورت چشمگیری فشرده‌تر نشان می‌دهد و قصد دارد میدان دید کاربر را در حالت AR به حداکثر برساند.

LYNX

این کوچک کردن اندازه با استفاده از چهار دوربین کوچک‌تر (دو دوربین برای انتقال تصویر خارجی و دو دوربین برای ردیابی چشم) و انتقال اجزاء برقی به پشت هدست، انجام‌گرفته است.

به حداکثر رساندن دید پیرامونی

برای حالت AR، این هدست از دو دوربین «میان‌گذر» استفاده می‌کند که به کاربر اجازه می‌دهد، از داخل هدست به دنیا واقعی دید داشته باشد. تصاویر مجازی بر روی نمایشگر هدست به تصویر کشیده می‌شود، و تجربه واقعیت افزوده را به وجود می‌آورد. مزیت شیوه استفاده‌شده شرکت LYNX برای حالت AR نسبت به هدست‌هایی که نمایشگر شفاف دارند، این است که از میدان دید وسیع‌تری بهره‌مند می‌شوند، با تاری تصویر کمتری مواجه می‌شوند و در آخر می‌توانند روشنایی خارجی را کنترل کند. البته این شیوه یک مشکل هم دارد، آن‌هم این است که شما دنیا واقعی را با رزولوشنی به غیر چشم خودتان می‌بینید.

LYNX

بااینکه LYNX R1 از یک درزبند صورت برای جلوگیری نور خارجی در حالت VR استفاده می‌کند، این درزبند می‌تواند در حالت AR حذف شود تا دنیا واقعی را در دید پیرامونی کاربر قرار بگیرد.

LYNX

شرکت LYNX می‌گوید که هندسه این عدسی به‌صورت خاصی طراحی‌شده است تا با به حداقل رساندن فضای خالی دید پیرامونی، میدان دید کاربر را نسبت به دنیا واقعی، به حداکثر برساند.

LYNX

مشخصات LYNX R1

این شرکت آخرین مشخصات را به اشتراک گذاشت:

نمایشگر

 • میدان دید 90 درجه‌ای
 • رزولوشن ۱۶۰۰ در ۱۶۰۰ برای هر چشم
 • نرخ نوسازی ۹۰ هرتزی
 • تنظیم‌کننده فیزیکی فاصله بینابینی (IPD)

سخت‌افزار

 • پردازشگر Qualcomm Snapdragon XR2
 • ۶ گیگابایت رم (LPDDR5)
 • ۱۲۸ فضای ذخیره‌سازی (+ قابلیت واردکردن microSD)
 • مدل انتخابی 5G
 • USB-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5

ویژگی‌ها

 • ردیابی چشم
 • ردیابی دست
 • سازگار با کنترل‌های 3DOF و 6DOF
 • ۳ ساعت قابلیت نگه‌داری شارژ

زمان انتشار

پیش‌خرید این هدست هم‌زمان معرفی هدست آغاز شد و قرار بود ارسال‌ها در این تابتان انجام بگیرد. اما شرکت اعلام کرد پاندمی کورونا این زمان را به تعویق انداخته است ولی از طرف دیگر باعث طراحی دوباره‌ آن شد. حال LYNX قصد دارد در اواخر تابستان این هدست را به خریداران (کسانی که پیش‌خرید کردن) ارسال کند.

White-label و دوره بعدی سرمایه گیری

جدا از فروش هدست R1، شرکت LYNX این هدست را در قلب White-label هم عرضه می‌کند، یعنی هدست می‌تواند برای نیاز‌های خاص، شخصی‌سازی‌های خاص دریافت کند. شرکت به‌عنوان‌مثال نسخه سفارشی مثال زد که در جلوی آن دوربین HDR نصب‌شده بود تا کاربر بتواند در موقعیت‌هایی که روشنایی بیشتر از حالت معمول است، به‌راحتی ببیند.

LYNX اعلام کرد که به‌طور مداوم در حال جذب سرمایه است، قابل‌ذکر است که این جذب سرمایه شامل ۲ میلیون دلاری که در اوایل سال ۲۰۱۹ جذب کردند، نمی‌شود.

منبع Road to VR
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.