اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

نظر سنجی در مورد حرکت زدگی در VR

حرکت زدگی (motion sickness) یکی از مشکلات اساسی است که واقعیت مجازی با آن مواجه است.

چندین ماه گذشته پیش، بلاگ VR Heaven نظر سنجی جهت کسب اطلاعات برگزار کرد. در این نظر سنجی مواقعی که حرکت زدگی برای کاربران پیش‌آمده و جنسیت آن‌ها سؤال شده است.
جواب‌های این نظر سنجی؛ دائماً (قرمز)، بعضی‌اوقات (زرد)، به‌ندرت (سبز)، هیچ‌وقت (آبی) بودند. استوانه چپ مربوط به مردان، استوانه وسط مربوط به زنان و استوانه راست مربوط به آمار کلی است:
حرکت زدگی

توجه: این نظر سنجی کاملاً اطلاعاتی بودی، و قابل نتیجه‌گیری علمی نیست.

این نظر سنجی ۲۹۲ شرکت‌کننده داشته که بیشتر آن‌ها از کاربران Reddit بودند.
زن‌ها سه برابر مردان گزینه «دائماً» را انتخاب کرده‌اند (۷.۲٪ در مقابل ۲۲.۶٪)، و ۲۲.۶٪ از زن‌ها گزینه «بعضی‌اوقات» را انتخاب کرده‌اند، این در حالی است که ۱۳.۸٪ مردها این گزینه را انتخاب کرده‌اند.
در همین حال، به نظر می‌رسد درصد بیشتری از مردان گزینه‌های «به‌ندرت» و «هیچ‌وقت» را انتخاب کرده‌اند.
این تفاوت آمار سؤالی با خود به وجد آورد. آیا حرکت زدگی واقعیت مجازی در بین زن‌ها رایج‌تر از مردان است؟

تحقیقات امروزی

با توجه به تحقیقات امروزی، احتمال اینکه زن‌ها به حرکت زدگی دچار شوند، در کل بیشتر از مردان است. (منظور از «در کل»، در ماشین‌ها، قایق‌ها، هواپیما‌ها، قطار هوایی‌ها، و دیگر وسایل نقلیه است)
اگر این موضوع را در نظر بگیرید، این اختلاف آمار میان تنها دو جنسیت موجود انسانی، واقعیت مجازی عامل مؤثر واقع نمی‌شود، و این اختلاف یک مورد ثابت و کلی است.
جالب است بدانید که این نظر سنجی‌ها نتایج متفاوتی ارائه دادند. در نظر سنجی بعدی با همان گزینه‌ها در مورد حرکت زدگی در ماشین‌ها، قایق‌ها، و هواپیما‌ها پرسیده شد.
بعدازاینکه نتایج حساسیت مردم به حرکت زدگی کلی با نتایج نظر سنجی «حرکت زدگی VR» تلفیق کردیم، به‌وضوح شاهد تأثیر VR در مواجه با جنسیت‌های مختلف بودیم:
حرکت زدگی

سؤالی که پیش می‌آید این است، چرا VR این تفاوت را ایجاد می‌کند؟

چندین نظریه محتمل در این مورد وجود دارد:

طراحی هدست

مرد‌ها صنعت فنّاوری تصاحب کرده‌اند، پس شنیدن جمله «طراحی علمی هدست‌ها بر اساس سر مردان است» آن‌قدر تعجب‌آور نیست. هرچقدر که این جمله غیرعلمی به نظر می‌رسد، ما نگاهی اجمالی به فاصله بینابینی (IPD) هدست‌ها خواهیم داشت:
فاصله بینابینی (IPD) به فاصله بین مردمک چشم تا مردمک دیگر گفته می‌شود. متخصصان بر این باور هستند که اگر فاصله بینابینی هدست بیشتر از حد معمول باشد، باعث ناراحتی و درنتیجه حرکت زدگی می‌شود.
فاصله بینابینی پیش‌فرض (معمولاً ۶۳ میلی‌متر) بر روی بیشتر هدست‌ها از میانگین فاصله بینابینی جمعیت بیشتر است، و فاصله بینابینی مردان به‌صورت میانگین از زن‌ها بیشتر است. درنتیجه طراحی هدست برای مردان مناسب‌تر از زنان است.
این گفته‌ها تقریباً معقول است: یک‌فاصله بینابینی نامناسب در VR، مانند گذاشتن عینک بر اساس یک نسخه غلط است. صد درصد این همخوانی نداشتن IPD هدست با مردمک‌های چشم نسبت به‌شدت آن، باعث حرکت زدگی می‌شود.

تجربه گیمینگ

سطح تجربه کاربر با گیم همراه با یک صفحه صاف می‌تواند به جلوگیری از حرکت زدگی VR کمک کند. مهارتی به نام «چرخش ذهنی (mental rotation)»، که قابلیت کار و کاوش بر روی اشیا سه‌بعدی فضایی را در سر تعریف می‌کند، می‌تواند بر حساسیت حرکت زدگی VR کاربر تأثیرگذار باشد.
بر اساس گزارشی از سایت Statista در سال ۲۰۱۷، مردها نسبت به زن‌ها بیشتر بازی‌های سه‌بعدی اکشن و اول‌شخص شوتر بازی می‌کنند، که جفت این ژانرها به بهبود «چرخش ذهنی» کمک می‌کند.
ژانرهایی که نیاز به واکنش آنی ندارند، مانند بازی‌های جورچین و شبیه‌ساز خانواده/زراعت بیشتر توسط زن‌ها بازی می‌شود. این تفاوت میان ژانرها می‌تواند دلیلی بر این باشد که چرا زن‌ها بیشتر از مردان دچار حرکت زدگی می‌شوند.

تفاوت‌های فرهنگی

در مقایسه، به نظر می‌رسد که مردان خود را بیشتر از زنان «گیمر» می‌نامند. بااین‌حال آمار‌های نشان می‌دهد که زن‌ها بیشتر از مردان به انجام بازی می‌پردازند، در فرهنگ امروز کمتر احتمال می‌رود که زن‌ها یک سرگرمی را به‌عنوان یک هویت قبول کنند.
حتی باوجود هدست‌های مستقل کیفیت بالا که در ۶ جهت اصلی آزادی حرکت‌دارند، VR هنوز به‌عنوان زیررشته از سرگرمی شناخته می‌شود، و خرید نرم‌افزارها در واقعیت مجازی به‌صورت غیرقابل‌چشم‌پوشی به سمت بازی‌ها تمایل دارد. کاملاً مشهود است چرا کاربران زن در مورداستفاده از هدست VR مردد هستند.
بعضی از کاربران بر این باورند که تداوم استفاده از VR باعث می‌شود کمتر دچار حرکت زدگی شوید، این جمله با «پاهای واقعیت مجازی (VR Legs)» معرفی می‌شود. برفرض اینکه زن‌ها کمتر از هدست‌های VR استفاده می‌کنند، احتمال اینکه دیرتر به آن عادت کنند بیشتر است.
آیا جنسیت در غلبه به حرکت زدگی مؤثر است؟
در ادامه از شرکت‌کننده‌هایی که مجهز به «پاهای VR (منظور کسانی هستند که در استفاده از هدست‌های VR تداوم داشتند)» بودند، سؤال کردیم که آیا توانسته‌اند به حرکت زدگی غالب شوند یا خیر:
گزینه‌ها شامل؛ دچار نشدن به حرکت زدگی در کل (زرد)، باقی ماندن حرکت زدگی VR در طول زمان (قرمز)، غالب شدن به حرکت زدگی VR در طول زمان (آبی)
حرکت زدگیدر کل بیشتر از دو سوم کسانی که قبلاً به حرکت زدگی دچار شده بودند، توانسته‌اند طی زمان به آن غلبه کنند.
قابل‌توجه است که، کمتر نصف شرکت‌کننده‌های زنی که قبلاً به حرکت زدگی دچار شده بودند توانسته‌اند به آن غالب شوند.
این‌جور که به نظر می‌رسد بین تداوم استفاده از VR (VR Legs) و جنسیت رابطه‌ای در میان است. و این اختلاف می‌تواند بنا به دلایل مختلفی باشد (یا حتی کل این آمار می‌تواند غلط باشد زیرا که پایه اطلاعاتی دارند نه علمی) که ما در بالا به بعضی از دلایل محتمل آن اشاره کردیم.

تحقیقات آینده

هم‌اکنون در مقیاس کمی بر روی رابطه موجود میان فاصله بینابینی (IPD) و حرکت زدگی VR، و حتی در مقیاس کمتری در مورد تأثیر تجربه بازی و تأثیرات آن در این موضوع، تحقیق می‌شود. حتی تحقیقاتی در رابطه تداوم استفاده از VR و تأثیرات آن می‌تواند امیدبخش باشد. این‌گونه تحقیقات می‌تواند کمک کند که این فناوری برای همگان مناسب‌تر و دل‌پذیرتر باشد، و گسترگی استفاده از این فناوری را تسریع ببخشد.

منبع Venture Beat
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.