اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

نحوه کار دستیار صوتی Lumin عینک Magic Leap

هفته گذشته Magic Leap آپدیتی برای سیستم عامل Lumin منتشر کرد، که شامل ویژگی های جالبی مثل احراز هویت از طریق قرنیه چشم و راهی برای استریم کردن توسط خود دستگاه بر روی سایت Twitch می باشد. اما یکی از این ویژگی ها که توجه من را به خود جلب کرد، دستیار صوتی سیستم بود.

با افزایش محبوبیت کنترل صوتی دستیار های مجازی ( مثل Siri) و خانه های هوشمند، ما احساس راحتی بیشتری نسبت به رابط های صوتی برای سرعت بخشیدن به تعامل با دستگاه خود، داریم. این سهولت در هدست های بالا رده واقعیت افزوده قابل لمس است.

نحوه کار این ویژگی را بر روی Hololens 2 امتحان شده است و بیشتر رابط های سیستمی برای کنترل است، و باید گفت این ویژگی صوتی قوی است. اما این ویژگی چگونه بر روی Magic Leap One کار می کند؟ در ادامه یک سری از تست های انجام شده بر روی Magic Leap One خواهیم دید.

 

اصول اولیه

وقتی فهمیدم کلمه کلیدی این دستیار “Hey Lumin” است و کلمه ای جامعه تر نیست، جا خوردم. درست است که Lumin کلمه ای کوتاه و راحت برای به زبان اوردن است، اما در حال حاضر تعداد کمی از توسعه دهندگان با این اسم آشنایی دارند.

احتمال کمی وجود داشت که اسم این دستیار صوتی Mica باشد. گفتن “Hey Mica” اگر راحت تر نباشد، سخت تر هم نیست. اگر این تغییر اتفاق نمی افتاد، کاربران Magic Leap می توانستند به کمک گرفتن از Mica تا به حال عادت کرده باشند.

 

برای فعال سازی کنترل صوتی، بعد از آپدیت و نصب کردن سیستم عامل Lumin به نسخه 0.98.0، به تنظیمات دستگاه رفته و در بخش Speech Page این ویژگی را فعال می کنید (این ویژگی به صورت پیشفرض خاموش است).

در حال حاضر، دستورات صوتی تمام اعمال در دسترس را پوشش نمی دهد، اما دستورات در دسترس، شروع خوبی برای این دستیار است. در حال حاضر، می توانید با صدا، برنامه باز کنید، برنامه و اشیاء مجازی را جا به جا کنید، برنامه را ببندید، شروع به ضبط ویدئو از دید خود بکنید، عکس بگیرید، درجه صدا دستگاه را کم و زیاد کنید، و صفحه اصلی که به عنوان Launcher شناخته می شود را باز کنید.

نحوه عملکرد

قبل از اینکه به جزییات بپردازیم، می خواهم اشاره ای به بازخورد صوتی این دستیار کنم. وقتی از کلمه “Hey Lumin” استفاده می کنید، به سرعت با جواب سیستم “Yeah?” مواجه می شوید و حتی یک نشانگر بصری وجود دارد محض اینکه پاسخ سیستم را متوجه نشدید. جواب صوتی به صورت کلی سریع و به نحوی دلگرم کننده است، و بدین ترتیب استفاده از آن لذت بخش است.

 

از نکات منفی همین دستیار مفید که مشخصا تلاش دارد که به شما برای استفاده از کنترل صوتی کمک کند، مکررا میان حرف های شما می پرد و تلاش می کند که به شما در مورد نحوه استفاده از آن را بگوید. بعد از اینکه خودم را با این دستیار آشنا کردم و خواستم که سریعا شروع به امتحان آن بکنم، نمی توانستم زیرا که بیشتر اوقات Lumin وسط حرف من می پرید تا در مورد چیز هایی که تا آن زمان یاد گرفته بودم، مرا راهنمایی کند. اگر هم راهی برای خاموش کردن این کمک های ابتدایی باشد، من نتوانستم آن را پیدا کنم. با فرض اینکه چیزی را جا نگذاشته باشم، خیلی خوب میشود اگر در آپدیت های آینده گزینه ای برای خاموش کردن این کمک ها باشد. اما باید گفت اگر برای اولین بار دارید با اینک دستیار کار می کنید، این کمک ها خیلی مفید است.

آیا این دستیار مفید واقع می شود؟

این دستیار صوتی به شما اجازه استفاده از ترکیب دستورات با سیستم ردیابی نگاه را می دهد، یعنی شما دستور را با جمله شروع می کنید و با نگاه کردن به مکان مورد نظر دستور را به پایان می رسانید.

به طور مثال، می توانید بگویید “Hey Lumin, Open Helio” (برنامه وب گردی Magic Leap) و وقتی برنامه باز می شود، اگر مکانی که شئ مجازی در آن شناور است را مناسب نمی دانید، می توانید بگویید “Hey lumin, Move this”، این دستور برنامه را قابل جا به جایی می کند. و در این زمان شما به مکان دلخواه خود نگاه کرده و می گویید “Put it there” و شئ مورد نظر به موقعیت جدید خود منتقل می شود.

 

به همین ترتیب، اگر چندین برنامه در یک زمان باز بود، می توانید با دستور “Hey Lumin, close everything”، فضای کار خود را خالی کنید. شما می توانید همین کار را با نگاه کردن به برنامه مورد نظر با گفتن “Hey Lumin, exit this”، انجام دهید.

این دستور ها به شما اجازه بی صدا کردن، زیاد و کم کردن سطح صدا هدست را می دهد، این ویژگی بخصوص وقتی مفید واع می شود، که در حال تعامل با فضای مجازی و دنیا واقعی در یک زمان هستید.

نکات منفی

تا این زمان با نکات منفی زیادی رو به رو نشدم، اما بعضی از این نکات ارزش اشاره را دارند. اول همه، در زمان صدور دستور کمی تاخیر وجود دراد. این موضوع می تواند ناشی از موارد مختلفی باشد، اما به صورت کلی این تاخیر کمی از مزایای استفاده از این دستیار را از نظر سرعت و بازدهی، از بین می برد. خوشبختانه، این تاخیر پایدار و قابل لمس نبود، اما لذت استفاده از دستیار صوتی را کم می کند.

 

مشکل دیگر، محدود بودن رابط کاربری این دستیار در برنامه ها است. جا به جا شدن بین برنامه ها با استفاده از دستیار صوتی لذت بخش است، اما بعضی از برنامه ها ظرفیت این کار را ندارند، اگر این کنترل صوتی در برنامه ها عملکرد بهتری داشت، خیلی مقتدرانه تر بود.

جمع بندی

اگر شما یک کاربر معمولی Magic Leap هستید، دستیار صوتی تغییر زیادی برای شما ابجاد نمی کند. ولی اگر شما یک کاربر شرکتی (پزشکی، کارمند شرکتی، طراح صنعتی…) هستید، استفاده از دستیار صوتی عملکرد چندگانه (Multitasking) را خیلی راحت تر می کند. هر چند این روش کنترل کردن Magic Leap وقتی به پتانسیل کامل خود می رسد که برنامه بیشتری به این قابلیت مجهز شوند.

به هر حال، این حالت اولیه یک شروع بسار خوبی برای چیزی است که این دستیار می تواند نهایتا ارائه دهد.

نظر شما چیست؟

منبع Next Reality
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.