اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

معرفی پلتفرم Arkio

این ابزار طراحی و بازدید معماری هم‌اکنون بر روی Quest و رایانه شخصی و دیگر دستگاه‌ها در دسترس است

Arkio یک ابزار واقعیت مجازی با قابلیت همکاری است که اجازه طرح سریع ایده‌های معماری و بازدید طرح‌ها به همراه گروه را به کاربران می‌دهد. Arkio به جز تمرکز بر روی سرعت، قصد دارد یک ابزار کراس پلتفرم باشد و به کاربران واقعیت مجازی و غیر واقعیت مجازی اجازه کا کردن با هم را بدهد. ورژن ۱.۰ این ابزار برای Quest، Rift، SteamVR، iOS، Android و ویندوز در دسترس است.

این ابزار که توسط استارتاپ ایسلندی ساخته شده، قصد دارد طرح‌های معماری شهودی و کاملاً برجسته را به واقعیت مجازی بیاورد. اما Arkio نیاز قطعی به یک رایانه شخصی قدرتمند ندارد، به گفته گروه توسعه‌دهنده می‌گویند که هسته مدل‌سازی که برای این ابزار ساخته‌اند، مدل‌سازی‌های پشت‌هم و پیچیده را مانند روش بولین ساده‌سازی کرده و می‌تواند حتی بر روی Quest اجرا شود. با پشتیبانی از Quest، Oculus PC، SteamVR، Windows و تلفن‌های هوشمند هرکسی می‌تواند به‌صورت آنلاین برای یک پروژه همکاری کنند.

بعد از گذراندن یک سال از شروع حالت آزمایشی (بتا)، Arkio 1.0 منتشر شده است و نسخه کامل به همراه تمام ویژگی‌های آن تا ۱۰ شهریور رایگان خواهد بود. بعد از آن تمام ابزارهای مدل‌سازی رایگان خواهد بود اما ویژگی‌های دیگر در سطح‌های مشخص شده با پرداخت مبلغی (۵۵ دلار برای هر ماه اولین سطح است) در دسترس خواهد بود.

گروه Arkio طی مصاحبه‌ای با Road to VR گفت تمرکز آن‌ها بر روی گردشکار معماری واقعی است. Arkio به‌جای فقط ساخت یک استاندارد مختص به ابزار خود، اجازه واردکردن مدل‌های سه‌بعدی موجود از ابزار‌های استاندارد شرکتی دیگر مانند Revit، Rhino، Sketchup و BIM 360 را به کاربر می‌دهد. بعد از اینکه کار خودتان را در این ابزار تمام کردید، می‌توانید مدل را با همان برنامه دوباره هماهنگ کنید.

Arkio

مشخصاً امکان دارد هنگام اجرای مدل‌های سنگین‌تر در Quest به مشکل بخورید. به گفته گروه نسخه Quest می‌تواند مدل‌هایی تا ۴۰۰ هزار ضلعی را پشتیانی بکند و امیدوارم بتوانند ابزار را قابل بسازند تا در پردازش مدل‌های سنگین‌تر به مشکل برنخورد.

در بخش قابلیت همکاری، به گفته گروه ۱۰ نفر می‌توانند به‌صورت هم‌زمان به مدل‌سازی در این ابزار مشغول شوند. گفته شده ۲۰ کاربر به‌صورت هم‌زمان می‌توانند در جلسات بازدید (گشت‌و‌گذار، بحث کردن و حاشیه‌نویسی در مورد مدل‌ها) شرکت کنند.

Arkio

کاربران می‌توانند مانند هم بر روی پلتفرم‌های واقعیت مجازی و پلتفرم‌های غیر از واقعیت مجازی از این ابزار استفاده کنند. درحالی‌که نسخه واقعیت مجازی راحت‌ترین روش برای استفاده از توانایی‌های این ابزار است، نسخه تلفن‌های هوشمند Arkio وسعت بالایی از توانایی‌های این ابزار را مانند حاشیه‌نویسی، اندازه‌گیری، واردکردن مدل و ویرایش آن را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. همچنین پشتیبانی از واقعیت افزوده برای کار بر روی مدل‌های بزرگ وجود دارد.

Arkio

یکی از اهداف گروه Arkio راحت‌تر کردن همکاری در این ابزار است. یکی از مزیت‌های Arkio در این زمینه نیاز نداشتن به اکانت و پشتیبانی از کاربران و هر وسیله‌ای که در دسترس دارند است، تنها چیزی که این کاربران نیاز دارند اسم اتاق و رمز آن است.

درحالی‌که Arkio در اصل برای طراحی و آماده‌کردن تصویر کلی ساختمان‌های بزرگ یا محوطه‌ها در نظر گرفته شده است، گروه سازنده آن امیدوار بتواند توانایی مدل‌سازی آن را تا جایی بهبود ببخشد که کاربر بتواند به‌راحتی در آن به طراحی خانه‌ها یا حتی یک اتاق مشخص بپردازد.

منبع RoadToVR
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.