اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

عرضه هدست XRSpace Mova توسط مدیرعامل سابق HTC

مدیرعامل سابق HTC هدست VR و دنیای مجازی خود را عرضه می‌کند. هدست Mova مجهز به 5G است و به قیمت $599 به فروش می‌رسد

شرکت XRSpace که توسط Peter Chou مدیر‌عامل سابق HTC هدایت می‌شود، قصد دارد در سال 2020 هدست واقعیت مجازی جدیدی را عرضه کند. این هدست بانام Mova معرفی‌شده است و در تابستان امسال به قیمت $599 به فروش می‌رسد. از امتیازات این هدست می‌توان به پشتیبانی 5G، رابط ردیابی دست و دنیا غنی مجازی به نام Manova، اشاره کرد. اما از طرفی نمی‌توان از عباراتی مثل «ارزان‌تر» یا «با تعامل بالاتر» نسبت به بقیه پلتفرم‌های VR برای توصیف آن استفاده کرد. این توصیفات هدست XRSpace Mova را به یک هدست تخصصی با قیمتی بالا ولی منصفانه تبدیل می‌کند.

Mova یک هدست مستقل است که شامل یک پردازشگر Qualcomm Snapdragon 845 است و ازلحاظ ظاهری شبیه به Oculus Quest و رقیب تجاری خود یعنی HTC Vive Focus است، اما با ظاهری صیقلی‌تر و در دو رنگ سفید و نارنجی روشن عرضه می‌شود. این هدست از دو دوربین برای ردیابی حرکات کاربر در اتاق، و ردیاب دست به‌عنوان کنترل پیش‌فرض سیستم استفاده می‌کند، بااینکه این قابلیت به‌صورت رسمی به هدست Oculus Quest اضافه شد، اما بازهم قابلیتی است که در هر هدستی پیدا نمی‌شود. جدا از این موارد اطلاعات دیگری که به‌صورت رسمی دریافت کرده‌ایم شدیداً مبهم است.

XRSpace

دنیای Manova، شبیه ترکیب کردن Second Life و یکی از آزمایش‌های اجتماعی VR فیس‌بوک است. با توجه به آنچه در سایت XRSpace ثبت‌شده است، این دنیا شامل تنوع زیادی در مکان‌های شخصی و عمومی است، از مکان‌های شخصی می‌شود به «خانه» که مکانی برای دور‌ هم بودن و مهمانی گرفتن است، و مکان عمومی مانند «مرکز شهر» که می‌تواند در آنجا دوست پیدا کنید، و مکانی به اسم MagicLohas که می‌توانید در آنجا کلاس‌های تناسب‌اندام و دیگر فعالیت‌های سالم شرکت کنید. همچنین می‌توانید بازی و برنامه‌ها را به‌عنوان third-party اجرا کنید.

هدست Mova و دنیا Manova به‌صورت یک بسته عرضه می‌شود: دنیای شرکت XRSpace فقط توسط هدست خودش به اجرا درمی‌آید، و هدست این شرکت از هیچ فروشگاه دیگر VR پشتیبانی نخواهد کرد. XRSpace همچنین لوازم جانبی مختص به خود را دارد، که شامل دو کنترل انتخابی دستی و حس‌گر ردیابی می‌شود، که به‌عنوان «مدل کوچک‌تر HTC Vive Tracker» توصیف‌شده است.

ما تابه‌حال این محصولات را به‌شخصه استفاده نکرده‌ایم، و احتمال می‌دهیم XRSpace همان‌طور که قول داده است این محصول را عرضه کند. با این گفته‌ها به نظر خرید این هدست توسط شرکت یا شخص یک ریسک قابل‌ملاحظه است، البته با فرض اینکه همین سخت‌افزار در یک دستگاه قرار دارد.

دنیا VR به دنیایی از همگرایی و کراس‌اور‌هایی میان پلتفرم‌های نرم‌افزاری و هدست‌ها تبدیل‌شده است. HTC صاحبان Vive Cosmos را تشویق می‌کند در کنار Viveport store از Steam VR هم استفاده کنند. هدست مستقل Oculus Quest می‌تواند به یک هدست متصل به PC تبدیل شود، و Steam VR تقریباً هر هدست سیمی را پشتیبانی می‌کند. VR هنوز یک بازار کوچک است، و هر چه محتوا بیشتری برای ارائه وجود داشته باشد، احتمال خرید آن بیشتر است.

XRSpace

بااین‌حال خیلی از کمپانی‌ها در انتشار دنیایی مجازی VR مانند Manova شکست‌خورده‌اند، این لیست شامل Linden Lab گروه توسعه‌دهنده Second Life و مؤسس این گروه Philip Rosedale می‌شود. Chou معتقد است Manova در زمینه‌ای که Sansar و  High Fidelity شکست خوردند، می‌تواند به دلیل «خوب تنظیم شدن» موفق شود.

Chou می‌گوید:

من فکر می‌کنم تفاوتشان آنجا است که آن‌ها اول نسخه PC را ساختند و بعد تلاش کردند آن را به دنیا VR وارد کنند. آن‌ها یک آواتار دیجیتالی خوب ندارند و استفاده مصرف‌کننده در بازار بزرگ برای آن‌ها توجیه نشده است.

اما همچنان تولید این هدست پر از اما و اگر است زیرا که از هدست توانمند Oculus Quest که $399 قیمت دارد، گران‌تر است.

در این میان لیست برنامه‌ها و بازی‌های مشارکتی هم چنگی به دل نمی‌زند. این لیست کوچک شامل برنامه‌هایی مانند Getty Images VR در کنار بازی‌هایی مانند Angry Birds VR: Isle of Pigs می‌شود. XRSpace معامله‌ای با دو شرکت آلمانی Deutsche Telekom و شرکت تایوانی Chunghwa Telecom بسته است که احتمالاً برای دادن خدمات ارزان‌تر به کاربران این هدست‌ها است. حال که از آن یاد شد، جا دارد بگوییم هنوز معلوم نیست که اتصال 5G برای چه چیزی سود‌مند خواهد بود، زیرا که هدست‌های VR معمولاً به‌راحتی در خانه و با ارتباط Wi-Fi استفاده می‌شوند.

بسته به مشخصات هدست، یکی از بزرگ‌ترین منفعت‌های این هدست می‌تواند در دسترس بودن آن باشد. این‌طور که معلوم است شرکت XRSpace انتشار این هدست را به دلیل پاندمی ویروس کورونا دو ماه عقب انداخته است، اما با توجه به گفته‌های Chou تولید انبوه این هدست برای دوره اولیه در تایوان آغاز می‌شود. این هدست قرار است سر‌تا‌سر اروپا، چین و ایالات‌متحده منتشر شود. اگر انتشار Mova طبق این گفته‌ها جلو برود، جاگیری شرکت XRSpace در بازار غیرمحتمل به نظر نخواهد آمد. اما این موضوع نیاز به یک سخت‌افزار خوب و یک اکوسیستم نرم‌افزاری قوی نیاز دارد.

منبع The Verge

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.