اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

معرفی هدست HTC Vive Pro 2

Vive Pro 2 با وضوح تصویر 5K، میدان دید ۱۲۰ درجه و نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی در تاریخ ۱۳ خرداد و با قیمت ۸۰۰ دلار عرضه می‌شود

HTC اعلام کرده است که Vive Pro 2 نسخه به‌روزرسانی شده هدست Vive Pro که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، است. نسخه جدید هدست به‌روزرسانی بزرگی را که شامل بهبود شدید وضوح تصویر و میدان دید می‌شود را به همراه دارد، همچنین این هدست با وسایل جانبی نسخه قبل مانند Vive Wireless Adapter و Vive Facial Tracker کار می‌کند. خود هدست با قیمت ۸۰۰ دلار در ۱۳ خرداد منتشر می‌شود و بسته کامل آن که شامل کنترلرها و بیس استیشن‌های ردیابی می‌شود، با قیمت ۱۴۰۰ دلار ماه جولای (۱۰ تیر تا ۱۰ مرداد) منتشر می‌شود.

شرکت HTC نسخه اول Vive Pro را در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد. این هدست جدا از قیمت بالایی که دارد، در خط میان هدست‌های پرچم‌دار سطح مصرف‌کننده و هدست‌ها سطح شرکتی قرار می‌گیرد. Vive Pro 2 هم از نظر طراحی و هم از نظر قیمتی مانند نسخه قبلی هدست است که با وضوح بهتر و میدان دید بیشتری عرضه می‌شود.

در پایین نگاهی به مشخصات فنی این هدست می‌اندازیم:

مشخصات فنی Vive Pro 2
وضوح تصویردو ال‌سی‌دی2,448 × 2,448 (6.0MP) به‌ازای هر چشم
نرخ نوسازی۹۰ هرتز، ۱۲۰ هرتز
عدسی‌هاDual-element Fresnel
میدان دید۱۲۰ درجه افقی
تنظیمات اپتیکالIPD، eye-relif
محدوده تنظیم IPDبین ۵۷ تا ۷۲ میلی‌متر
پورت‌های اتصالUsb 3.0، DisplayPort 1.2
طول کابل۵ متر (کابلی که در جعبه قرار دارد)
سیستم ردیابیSteamVR Tracking 1.0 یا 2.0 (با قابلیت استفاده از بیس استیشن‌های اضافه بر نیاز)
کنترلرهاکنترلرهای Vive wand با باتری قابل شارژ
صداهدفون‌های بر روی گوش، خروجی صدا USB-C
میکروفونDual microphone
دوربین‌های pass-throughبله

وضوح تصویر و عدسی‌ها

Vive Pro 2

مطمئناً بزرگ‌ترین ارتقا Vive Pro 2 نمایشگر آن است. این هدست به‌جای OLED با وضوح تصویر ۲.۳ مگاپیکسل (۱۴۴۰ در ۱۶۰۰) به‌ازای هر چشم که Vive Pro از آن بهره‌مند بود، از LCD با وضوح تصویر ۶.۰ مگاپیکسل (۲۴۴۸ در ۲۴۴۸) به‌ازای هر چشم استفاده می‌کند. همین ارتقا در بخش وضوح تصویر این هدست را پیشتاز می‌کند. نمایشگر این هدست به‌راحتی از هدست‌هایی مانند Quest 2 با ۳.۵ مگاپیکسل (۱۸۳۲ در ۱۹۲۰) به‌ازای هر چشم و Reverb G2 با ۴.۷ مگاپیکسل (۲۱۶۰ در ۲۱۶۰) به‌ازای هر چشم، از لحاظ وضوح تصویر بهتر است.

بعلاوه ارتقا وضوح تصویر، LCD این نمایشگر از نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی پشتیبانی می‌کند (حداکثر نرخ نوسازی Vive Pro ۹۰ هرتز بود). به گفته HTC طراحی جدید عدسی‌های dual-element میدان دید افقی Vive Pro 2 را به ۱۲۰ درجه می‌رساند (میدان دید Vive pro ۱۱۰ درجه بود).

همچنین به گفته این شرکت، Vive Pro 2 اولین هدستی است که از Display Stream Compression (DSC) پشتیبانی می‌کند. این قابلیت به هدست اجازه می‌دهد با استفاده از DisplayProt 1.2 در حداکثر وضوح تصویر و نرخ نوسازی، عدد عظیم ۷۱۹ مگاپیکسل در ثانیه را به نمایش بگذارد.

استفاده از طراحی نسخه اصلی

Vive Pro 2

با اینکه Vive Pro 2 از داخل ارتقا یافته است، از خارج تقریباً مانند Vive Pro است که از نظر طراحی، ارگونومی خوب و مدیریت کابل هوشمندانه، خود را ثابت کرده است. این موضع به این معنی است که هدست Vive Pro 2 از SteamVR Tracking و همان چیدمان حسگرها استفاده کند.

Vive Pro 2 شامل تنظیمات ارگونومی مناسبی می‌شود. این تنظیمات شامل تنگ کردن headstrap، تغییر eye-relief و IPD می‌شود.

هدفون‌ها همان هدفون‌های Vive Pro هستند که در زمان انتشار مناسب نبودند اما با بعضی از بهبودهای پس از انتشار توانستند عملکرد خوبی را عرضه کند.

کنترلرهای Vive Wand هنوز زنده‌اند

Vive Pro 2 هم از کنترلرهای Vive Wand استفاده خواهد کرد. کسایی که نسخه full kit این هدست را تهیه کنند، دسته Vive Wand و بیس استیشن را دریافت خواهند کرد که با سیستم ردیابی SteamVR 2.0 کار می‌کند. این موضوع بدین معنی است که هر وسیله جانبی دیگر SteamVR مانند کنترلرهای Index با این هدست قابلیت همخوانی دارد.

با آن که خیلی از کاربران از Vive Wand و ترک‌پدهای بزرگ آن فاصله گرفته‌اند. HTC می‌گوید بعضی‌ها، مخصوصاً در استفاده‌های شرکتی، هنوز استایل کنترلرهای wand ترجیح می‌دهند زیراکه یاد گرفت کار با این کنترلرها برای کسانی که به کنترلرهای گیمینگ عادت ندارند، راحت است.

 

 

 

سازگاری با Vive Wireless Adapter و Facial Tracker

Vive Pro 2 با وسایل جانبی Vive مانند Vive Wireless Adapter و Facial Tracker که به‌تازگی منتشر شده است، سازگاری دارد.

Vive Wireless Adapter از نرخ نوسازی این هدست پشتیبانی می‌کند، اما هنوز معلوم نیست که می‌تواند خود را پابه‌پای وضوح تصویر آن برساند یا نه.

البته این هدست از تمام وسایل جانبی سیستم SteamVR Tracker مانندVive Tracker و Thudra Tracker پشتیبانی می‌کند.

قیمت و زمان انتشار Vive Pro 2

Vive Pro 2

هدست Vive Pro 2 در تاریخ ۱۳ خرداد و با قیمت ۸۰۰ دلار منتشر خواهد شد. پیش‌خرید هدست با تخفیف ۵۰ دلاری شروع شده است.

بسته کامل (full kit) که شامل خود هدست، کنترلرها و بیس استیشن‌ها می‌شود، در اواخر ماه تیر و با قیمت ۱۴۰۰ دلار منتشر می‌شود.

منبع RoadToVR
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.