اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

معرفس اپلیکیشن AR Pianist

یک اپلیکیشن جدید به نام AR Pianist برای سیستم‌عامل‌های اندروید و ios در دسترس است که یک پیانیست مجازی را پشت پیانو واقعی شما قرار می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد تا طوری که انگار آن نوازنده واقعاً در اتاق شماست شاهد اجرای زنده و کامل یک قطعه از آغاز تا پایان باشید.

در ماه فوریه، من یک گزارش راجع به VRTous برنامه‌ای که برای Oculus Quest طراحی شده بود و حرکات دست شما را تعقیب، ثبت و با یک پیانو واقعیت مجازی هماهنگ‌سازی می‌کرد نوشتم. درحالی‌که این برنامه خیلی ساده و در مواردی بسیار پر باگ بود اساساً به شما این امکان را می‌داد تا نواختن پیانو واقعی را با استفاده از یک پیانو واقعی و فناوری ردیابی حرکات دست در سطح مبتدی یاد بگیرید. بااین‌حال که این برنامه فوق‌العاده‌ای نبود من تلاش کردم تا موسیقی متن بازی Tetris را به خودم آموزش بدهم که البته پس از مدتی تمرین و استفاده از این برنامه نتایجِ باورنکردنی حاصل شد.

اما حالا و پس از گذشت ماه ها یک برنامه واقعیت افزوده مشابه معرفی شده است. برنامه AR Pianist با کمک فناوری واقعیت افزوده یک کنسرت مجازی اجرای زنده پیانو با یک پیانو واقعی را ترتیب می‌دهد که البته بسیار حس راضی‌کننده‌ای را نیز به مخاطبش القا می‌کند.

فرآیند اماده‌سازی این اجرا نیز بسیار ساده است، همان‌طور که در ویدئوی‌های منتشر شده، می‌توانید مشاهده ‌کنید شما دوربین را با قابلیت واقعیت افزوده آن کالیبره می‌کنید و هنگامی‌که تصویر پیانو و تمام کلیدهایش را داشتید دکمه “جایگذاری” را می‌فشارید. پس از انجام این کار همانند یک شعبده‌بازی ناگهان یک پیانیست بر روی صندلی جلوی پیانوی شما ظاهر می‌شود و با یک اشاره شما به دکمه شروع به نواختن یک قطعه موسیقی کامل می‌کند.

در این برنامه درواقع هیچ اتفاق خاصی در دنیای واقعی در حال رخ دادن نیست؛ در اصل این برنامه به هیچ پیانو الکترونیکی متصل و هیچ نواختنی در حال انجام نیست. این فرآیند کاملاً مجازی است؛ این برنامه توهم تقریباً کاملی را ایجاد می‌کند که انگار واقعاً کسی پشت پیانو شما نشسته و برای شما قطعه‌ای می‌نوازد.

شما می‌توانید دوربین را آزادانه بچرخانید و پیانیست خود را از زوایای مختلف بررسی کنید و ببینید و حتی به‌قدری نزدیک کلیدهای پیانو شوید که انگار خودتان پشت ساز نشسته‌اید و در حال نواختن هستید. قطعاً این تجربه بی‌نقصی نیست زیرا هرچه تعداد بیشتری از کلیدها از دید خارج شوند ، کلیدهای پیانو واقعیت افزوده نیز کمتر تراز می‌شوند اما این تجربه آن‌قدر نزدیک است که این مسائل اهمیتی نداشته باشند.

برنامه AR Pianist به‌صورت رایگان در دسترس است که برخی از آهنگ‌های رایگان موجود هستند و برخی دیگر پس از خرید اشتراک در اختیارتان خواهند بود. آهنگ ویدئو بالا، یعنی “Fur Elise Jam”، آهنگ جدید این برنامه است که حاصل همکاری موسیقی‌دانان معروف و فعالان کانال یوتیوب The Piano Guys است. آواتار نوازنده پیش‌فرض برنامه با Jon Schmidt جایگزین می‌شود که وقتی از نزدیک ببینید چهره‌ای کاملاً قانع‌کننده دارد.

اگر در خانه‌تان پیانو ندارید، یک گزینه برای قرار دادن یک پیانو که کاملاً از جنس واقعیت افزوده باشد نیز در فضای خود برنامه وجود دارد. این برنامه همچنین دارای قابلیت‌های غیر واقعیت افزوده نیز هست، مانند نمایش آهنگ‌ها به روش تلفیقی و استفاده از میکروفون برای شنیدن صدای نت‌ها به هنگام پخش آن‌ها.

اپلیکیشن AR Pianist در حال حاضر برای سیستم عامل های ios و android در دسترس است.

منبع UpLoadVR

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.