اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

جلوگیری از سرقت اطلاعات به کمک واقعیت مجازی

در واقعیت مجازی چونگی سرقت اطلاعات شخصی خود توسط گوگل و فیسبوک را مشاهده کنید.

چه واکنشی نشان می‌دهید، اگر به شما بگوییم دستیار‌های صوتی نه‌تنها همیشه در حال گوش کردن و سرقت اطلاعات هستند، بلکه در رفتار‌ها شما هم دست می‌برند؟ شبیه موضوع اصلی یک فیلم علمی-تخیلی 1980 است، درسته؟ هرچقدر هم مسخره به نظر برسد، این‌یک حقیقت است. کامپیوتر‌ها، دستیار‌های صوتی و تلویزیون‌های هوشمند، کلیه این ابزارها که توسط شرکت‌های بزرگ مانند آمازون، گوگل و فیس‌بوک تولید می‌شوند، تنظیم‌شده‌اند که به‌صورت روزانه اطلاعات شخصی کاربر را به  منظور جهت‌دهی رفتار مصرف‌کننده، جمع‌آوری کنند.

Persuasion Machines، که توسط کارگردان‌های فیلم THE GREAT HACK در مورد امنیت اطلاعات ساخته‌شده است، قصد دارد با قرار دادن افراد در یک محیط پر از دستگاه‌های مختلف هوشمند داخل یک تجربه غوطه‌ور VR چندنفره، نحوه استفاده اطلاعات شخصی را علیه کاربر را نشان دهد. کسانی که شانس تجربه این محصول را در جشنواره فیلم Sundance 2020 داشته‌اند، گفته‌اند؛ «بعدازاین انیمیشن به همه‌چیز نامطمئن بودم».

این تجربه در زمینی ۴.۵ در ۴.۵ متری که با تور‌هایی رنگی کامل شده است، شروع می‌شود. هنگام گشت در اتاق، فناوری نقشه‌برداری (Projection mapping)، حرکات و ضربان قلب ما را زیر نظر داشت. فضای مشخص‌شده کاملاً با محیط VR مطابق بود و به ما این اجازه را می‌داد که بدون نیاز به مشخص‌کننده مکان مجازی به‌صورت فیزیکی در این مکان قدم بزنیم. زمانی که وارد این محیط مجازی شدیم، سیستم هوشمند خانه که بانام EVA شناخته می‌شد، .وسایل هوشمند واقع در محیط، مثل زنگ خانه، تلفن ثابت هوشمند، ترموستات و وسایل دیگری که به اینترنت متصل بودند را به ما معرفی کرد. و این اولین باری بود که متوجه این تهاجم رباتیک به زیر‌ساخت‌های زندگی روزمره خود شدم.

همین‌جور که ادامه می‌دادیم، جلوی هرکدام از دستگاه‌ها یادداشتی دیجیتال مبنی بر نحوه جمع‌آوری اطلاعات شخصی توسط دستگاه، ظاهر می‌شد. دریکی از بخش‌های این تجربه، ترموستات با استفاده از عکاسی حرارتی، بدن ما را اسکن کرد و با فضای بیرون مقایسه کرد و بعد از تمام شدن آنالیز، EVA به این نتیجه رسید که بدن ما نسبت به هوا بیرون گرم‌تر است. پس دمای هوا را تا ۱۸ درجه کم کرد.

از دیگر موارد آینده‌نگرانه نشان دادن نحوه رشد فناوری نوین نسبت به نوع رسانه‌ای که استفاده می‌شود، بود. به‌عنوان‌مثال، وقتی به سمت تلویزیون هوشمند رفتیم، سریعاً پیامی دریافت کردیم که ما قبل‌تر در مروری در اینستاگرام داشته‌ایم و نسبت به فعالیتی که در این برنامه داشتیم، برنامه‌هایی تلویزیونی که ممکن از آن بیشتر لذت ببریم، در لیست پیشنهاد‌ها قرار گرفت. حال دستیار خانه به‌طور مستقیم در حال تنظیم رسانه‌ها نسبت به تاریخچه جست‌و‌جو و فعالیت عادی آنلاین ما، بود.

رئیس گروه هنرمندان Persuasion Machines، آقای Güvenç Özel در مصاحبه‌ای با سایت VRScout گفت:

هدف ما به وجود آوردن اثری در تعادل هنری بین عملکرد من و کریم(Karim Amer) بود. و نکته‌ای که قابل‌توجه بود هماهنگ بودن افراد روی صحنه با این تجربه واقعیت مجازی بود. فناوری نقشه‌برداری و ردیاب حالتی که بر روی زمین کار می‌کردند، به تماشاگر احساس پیش‌بینی شدن را می‌داد و این مورد کلید پیوستگی پیام این تجربه با نحوه شرکت مردم در این اقتصاد اطلاعاتی بود.

همان‌طور که این پیش‌نمایش ۱۲ دقیقه‌ای جلو می‌رفت، EVA در زندگی روزبه‌روز ما بیشتر پیچه می‌زد و حضور او بیشتر از روز قبل احساس می‌شد. و زمانی رسید که او از ما خواست لیست بلندی از شرایط و ضوابط، مثل یک نرم‌افزار واقعی، را امضا کنیم و گزینه دیگری به‌غیراز قبول کردن وجود نداشت. و از لحظه این تجربه تغییر دراماتیک ناگهانی به خود گرفت. پیامی با محتوا «شما هک شده‌اید» ظاهر شد و صدایی که از قبل توسط William Adams ضبط‌شده بود، به ما جزییات و عظمت این نحوه سرقت اطلاعات شخصی را توضیح داد. و توسعه‌دهندگان این محصول از اسم بردن شرکت‌های مقصود، مانند فیس‌بوک و آمازون، دریغ نکرده‌اند و نحوه استخراج و فروش اطلاعات شخصی توسط این شرکت‌ها را به ما یاد دادند.

حال این تجربه در حال توضیح، خطاب حساب کاربری افراد با عنوان و ایجاد سوءتفاهم اطلاعاتی، بود. به‌عنوان‌مثال، اگر ۴ صبح در گوگل در مورد علائم ایست قلبی جست‌و‌جو کنید، گوگل حساب شمارا به‌عنوان «شخصی با مشکلات عصبی» ثبت می‌کند که در محتوایی که بعداً گوگل به شما ارائه می‌دهد، تغییر ایجاد می‌کند.

اگر بخواهیم به‌طور ساده آن را بیان کنیم، گوگل و دیگر سازمان‌ها کاربران خود را در دسته‌بندی‌هایی نسبت به محتوا فعالیت‌های آن‌ها دسته‌بندی می‌کند، که به آن‌ها اجازه می‌دهد که اطلاعاتی که کاربرانشان در معرض آن قرار می‌گیرند، را کنترل کنند. و این طبقه‌بندی‌ها خطرناک است زیرا که در آینده به جامعه آنلاین صدمه می‌زند و آن را قسمت‌بندی می‌کند.

Özel در ادامه گفت:

من معتقدم این ایده نظارت نظام‌های سرمایه‌داری، مفهومی در سطح جهانی دارد، اگر به معیارها و درصد جمعیتی که به اینترنت دسترسی دارند، توجه کنیم، به گستردگی سرقت اطلاعات شخصی و نفوذ آن را در جوامعِ مختلف اقتصادی و اجتماعی پی می‌بریم. پس این مشکل مختص به غرب و کشور‌های توسعه‌یافته نیست.

خوشبختانه، توسعه‌دهندگان این اثر از قبل میزی از آبمیوه‌های طبیعی آماده کرده بودند، چیزی که بعدازاین تجربه استرس‌زا نیاز داشتیم، و در این بازه بود که مشغول به تفکر در مورد نگه‌داری اطلاعات شخصی خود از این گربه‌های چاق طمع‌کار، شدیم.

نظر خود را در مورد این طرز تفکر در مورد سرقت اطلاعات را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع VRScout

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.