اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

تقاطع بی‌خانمانی و فناوری واقعیت ترکیبی

«این شب‌های بی خوابی» روایتی مبتنی بر واقعیت ترکیبی در حمایت از بی خانمان های ایالات متحده

«این شبهای بی خوابی» (These Sleepless Nights) نمایشی است با بهره‌گیری از فناوری واقعیت ترکیبی که به بی خانمانهای آمریکا می پردازد.

   این فیلم مستندی به روش واقعیت ترکیبی است که با بهره گیری از فناوری پیشگام محاسبات فضایی به بیننده این امکان را می دهد که صدای افراد بی خانمان را بشنوند ، با آنها ارتباط برقرار کنندو از نزدیک با آنها در رابطه باشند.

   هدف این نمایش که از طریق عینکهای واقعیت افزوده و همچنین از طریق واقعیت مجازی بر روی گوشی های هوشمند قابل مشاهده است ، این است که توجه بیننده به سمت کسانی جلب شود که در خط مقدم بحران بی خانمان شدن قرار دارند. سازندگان این نمایش از جمله گابو ارورا از شرکت مجیک لیپ  (Magic Leap) و ادوارد ساتچی از شرکت فیبل (Fable) از حامیان جنبشی به نام اصلاح آتی (The Next Amendment) هستند ، جنبشی که خواستار تغییر در قانون اساسی ایالات متحده است و مسکن را از حقوق اساسی انسانها می داند.این مستند ابتدا در هفتادوششمین جشنواره فیلم ونیز به نمایش در آمد.

   سازندگان این مستند می گویند روند بی خانمان شدن افراد  تعارض بین اسکان ،قانون  و بازار را در طول تاریخ آکنده از نابرابری های نژادی و اقتصادی درآمریکا  در بر می گیرد.

  «این شبهای بی خوابی» بیننده را قادر می سازد که به عمق تجربیات کسانی که این تضاد را تجربه کرده اند پی ببرد ، تجربیاتی از کودکی این افراد ، شغلهای کسالت بار آنها و یا تلاش آنها برای ایفای نقش مادری در حالیکه قادر به پرداخت اجاره خانه نیستند.

   ساتچی ، تهیه کننده اجرایی این پروژه و از بنیانگذاران شرکت فیبل در مصاحبه ای با ونچر بیت (venture Beat) می گوید: “جنبش اصلاح آتی ،در واقع حق داشتن سرپناه است. این به عنوان هنری جمعی قابل دستیابی خواهد بود.مردم از این طریق خواهند توانست زندگی افراد دیگری را تجربه کنند.می دانیم که احساس همدلی بخش مهمی از درک مشکل است ، اما تنها درصد کمی از مردم این احساس را تجربه می کنند .”

   مصاحبه من در هفته جاری با آقای ساتچی در حالی بود که من در دیزنی لند ، شادترین مکان دنیا بودم.

   با بهره گیری از واقعیت افزوده و محاسبات فضایی ، فرد قادر خواهد بود که سفر خود را به این داستانها هدایت کند و خود به تجربه آنها بپردازد.این کار در مورد وضعیت این انسان‌ها که خواب انسان را آشفته می کند دیدی جدید و ظریف به فرد می دهد.

آمار بی خانمانها

   این مستند نشان می دهد بر اساس آمار آزمونگاه بی خانمان ها (Eviction Lab)، در سال 2016 برای 2.23 میلیون مورد اخراجی تشکیل پرونده انجام شده است و 23 میلیون نفر یعنی 6349 نفر در روز بی خانمان شده اند.

  ساتچی می گوید: دولت نه تنها مسئول تامین سرپناه برای افراد درجه یک اجتماع است بلکه موظف است  آنرا به همه شهروندان گسترش دهد.

راه حل پیشنهادی

   حق داشتن سرپناه و جنبش اصلاح آتی حداقل آنچه را که یک شهروند باید داشته باشد  فراهم می کند. هدف اینست که کوششی در جهت ایجاد حق سرپناه در 5 شهر از ایالات متحده آغاز شود. این گروه بدنبال نتیجه ایست که مورد تایید هر دوحزب  باشد و بنابراین ، پیشنهاد می دهد با اندیشگاه های محافظ کار بر روی اینکه چگونه می توان به گونه ای ارزان و کارآمد حق ملی داشتن سر پناه را ایجاد کرد ، همکاری صورت گیرد.

   ساتچی می گوید :” تلاش ما  بهبود حداقل ها برای مردم است.مایلیم با محافظه کاران گفتگو کنیم تا به نقطه نظری مشترک برسیم.اگر بخواهیم  این گفتگوها به پیشنهادی اصلاحی برای دولت بیانجامد به محافظه کاران نیازداریم.اما چگونه می توان این کار را به موثر ترین شکل انجام داد؟”

   درطرح اصلاح آتی امید است دولت در قانون اساسی از اطلاعات بدست آمده از تلاشها و پیشنهادات مربوط به قانون حق سرپناه استفاده کند. تصمیم بعدی نیز اینست که داده های کافی جمع آوری شود ودر مورد بهترین شیوه اعمال این طرح که رای دهندگان و قانونگذاران برای رای دهی به حق سرپناه و اضافه کردن آن به قانون اساسی با آن راحت تر هستند نیز تصمیم گیری شود.

   مستند «این شبهای بی خوابی» از طرف جنبش اصلاح آتی یک میلیون دلار برای شبکه هایی محلی از آوکلند تا برانکس درآمد زایی داشته است ، شبکه هایی که برای جنبش اول مسکن (Housing First)راه حل هایی ارائه می دهند.

   نهایتا قادر خواهید بود اپلیکیشن اصلاح آتی را دریافت و کمک نقدی خود را ارسال کنید.

   آقای ساتچی در ادامه می گوید :” الهام بخش ما جنبشی با نام اول مسکن  بوده است.به جای سعی در حل فوری همه مسائل  شامل بیماری روانی ،مسکن ،اعتیاد،رفتار های ویژه ، مسکن می تواند به تثبیت زندگی مردم بیانجامدو با این تثبیت مسائل دیگر زندگی آنان نیزبهبودمی یابد.”

   اعتبارپروژه «این شبهای بی خوابی» متعلق است به گابو آرورا ، ادوارد ساتچی تهیه کننده اجرایی ، فیلیپ گلس آهنگساز ، لورن هاچینسون طراح سمعی ، باری پازمن تهیه کننده ،نیکلاس روی تهیه کننده خلاق ،لوری کارن مدیر پروژه ،ماد تابودیو طراح تجربه و همچنین جاسکین زابکا ، زکری لابروس ریمیلارد و لوییس تریالت بووین سازندگان پروژه .

  اعتبارات دیگر متعلق است به شرکت قصه گویی جذاب(Impressive Storytelling) دانشگاه جان هاپکینزو آزمایشگاه فناوری در حال ظهور (Emerging Technologies Lab)،تولیدات 371 ، دی پی تی ،تولیدات آنفرل(Unfurl Productions)،شرکت مجیک لیپ (Magic Leap) و موسسه آینده(The Institute for the Future) .

   روند بی خانمان سازی افراد تعارض بین اسکان ، قانون و بازار در طول تاریخ آکنده از نابرابریهای نژادی و اقتصادی در آمریکا را در بر می گیرد.مستند «این شبهای بی خوابی » به بیننده این امکان را می دهد که به عمق تجربیات کسانی که به عنوان خاطرات کودکی ، خستگی شغلی  و یا تلاش برای مادربودن در عین ناتوانی در پرداخت اجاره  از نزدیک با این تعارض ها سروکار داشته اند پی ببرد.

   بیننده با بهره گیری از واقعیت افزوده و محاسبات فضایی می تواند سفر خود را درمیان این داستانها هدایت کند و خود آنها را تجربه کند.همین موضوع یک دید جدید و ظریف از موقعیت این افراد به انسان می دهد ، موقعیتی که خواب هر کس را آشفته می سازد.

  کتابی با عنوان بی خانمان  (Evicted)نوشته متیو دزموند که برنده جایزه پالیتزرشده بود الهام بخش همکاری این مستند واقعیت ترکیبی با شرکت مجیک لیپ شد.

   مستند این شبهای بی خوابی در آینده در سان فرانسیسکو،واشنگتن دی سی ومیلواکی به یک اپلیکیشن هنر جمعی برای جمع آوری بودجه در جهت حق سر پناه  تبدیل خواهد شد که  و درگوشی های تلفن همراه قابل نصب خواهد بود.

  آقای ساتچی پروژه ای با عنوان تافشد (Tuff Shed) رامثالی از تلاش برای نبرد با بی خانمانی در اوکلند و کالیفرنیا معرفی می کند .

منبع VentureBeat
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.