اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

تفاوت میان واقعیت مجازی، افزوده و ترکیبی

نگاهی به انواع مختلف واقعیت بسیط و تفاوت های آن‌ها

برای شناخت اصولی هر فناوری نیاز به تعریف دقیق از آن است. در ادامه نعاریف هر یک از فناوری‌های واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت ترکیبی (MR) را باهم مرور می کنیم. لازم به ذکر است به مجموع همه‌ی این فناوری‌ها واقعیت بسیط (XR) می گویند.

واقعیت مجازی (VR)

بر خلاف واقعیت افزوده (AR) و واقعیت ترکیبی (MR) که عامل های دیجیتالی را به واقعیت فیزیکی اضافه می کنند، واقعیت مجازی به طور کامل واقعیت را با دنیایی مجازی جایگزین می کند. با ترکیبی مناسب تصویر و صدا، مخاطب خود را گول می زند تا دنیا مجازی را به عنوان یک دنیا واقعی قبول کند.

یک مطلب مهم در مورد این واقعیت، در نظر داشتن مدل های مختلف آن است. به عنوان مثال یکی از ساده ترین شکل این تکنولوژی، mobile VR است که برای استفاده از آن نیاز به یک گوشی هوشمند و یک افزونه ارزان قیمت مثل Google Cardboard و Samsung Gear دارید.

برای استفاده از نمونه کامل این تکنولوژی به سیستم هایی مثل Oculus Rift و PS VR همراه با کنسول یا کامپیوتر با کارت گرافیک قدرمند، نیاز دارید.

این تکنولوژی در مقیاس اتاق هم قابل استفاده است. به عنوان مثال HTC Vive با استفاده از دو موکعب motion-tracking (به وسایلی گفته می شود که حرکت فیزیکی را بررسی و پردازش می کنند) می تواند حرکات مخاطب که در فضای فیزیکی انجام می شود را به دنیا مجازی انتقال دهد.

واقعیت افزوده (AR)

همچنان که متخصصان انتظار دارند VR در آینده بخشی از زندگی روزمره شود، واقعیت افزوده (AR) این مرز را پشت سر گذاشته است. واقعیت افزوده (AR) اطلاعات و یا جنبه های مجازی را بر روی یک دید مستقیم از واقعیت اضافه می کند. بیشترین چیزی که کاربر می بیند همان واقعیت فیزیکی است اما همزمان با آن شاهد اطلاعات مجازی (مثل نشان های جهت یاب یا نوتیفکیشن های فضا های اجتماعی خود) در دید خود است.

سودمند ترین قابلیت AR: نوتیفکشن های مجازی و اطلاعات افزوده

واقعیت ترکیبی (MR)

بیشتر اوقات واقعیت ترکیبی با واقعیت افزوده اشتباه گرفته می شود، زیرا که هر دو دارای یک دید از دنیا واقعی هستند. واقعیت ترکیبی هم شامل اطلاعات افزوده مجازی می شود اما بر خلاف واقعیت افزوده که اطلاعات را بر روی واقعیت فیزیکی قرار می دهد، واقعیت ترکیبی اشیا فیزیکی را با اشیا مجازی ترکیب می کند. می توانید با این اشیا مجازی مثل نقطه مقابل واقعی خود رفتار کنید. HoloLens ماکروسافت و Magic Leap از نمونه های واقعیت ترکیبی هستند. اخیرا نیز شرکت لنوو و اپل تحرکاتی در این بازار داشته اند و سعی کرده اند که عینک واقعیت ترکیبی خود را منشر کنند.

منبع VRroom
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.