اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

بررسی بازی Half-Life Alyx

Valve اگر بخواهد هم نمی‌تواند طرفداران را با این بازی نا‌امید کند

حتی اگر بازی Half-Life Alyx یک بازی معمولی بود باز هم انتظارات از این بازی به همین اندازه بالا می‌بود. شرکت Valve با تولید این نسخه در قالب یک بازی واقعیت مجازی آن را به عنوانی تبدیل کرد که هر بازیکن VR باید آن را امتحان کند.

 

نگاه اولیه

درست بعد از بارگذاری اصلی بازی شما احساس می‌کنید در حال تجربه بی‌نظیر مانند پا گذاشتن بر روی کره ماه هستید. در اولین صحنه بازی شما خودتان را در وسط City17 (با این تفاوت که این بار زندگی در آن جریان دارد) و در حال تماشا ساخته شدن Citadel، پیدا می‌کنید.

این صحنه حیاتی فقط شما را برای ماجراجویی اصلی آماده نمی‌کند بلکه شما کاملا احساس می‌کنید بخشی از این دنیا هستید و در نتیجه کاملا می‌توانید در اشیاء اطراف خود تصرف کنید. دستان کارکتر طوری طراحی شده است که می‌تواند با تمام اشیاء موجود در این صحنه (از تنظیم کردن رادیو گرفته تا نقاشی کشیدن بر روی شیشه با استفاده از ماژیک) ارتباط بر قرار کنید. Valve آنقدر بر روی این ویژگی کار کرده است که شما می‌تواند انگشت‌های خود را به دور اجسام حلقه بزنید. اما همین نکات ساده است که می‌تواند این بازی VR را به یک اعتیاد تبدیل کند.

 

چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

برای کسانی که نمی‌دانند: این بازی در دنباله عنوان تحسین شده Half-Life 2 که در سال 2004 عرضه شده است، نیست. این بازی در بین دو عنوان اصلی جریان دارد، زمانی که گونه مرموز بیگانه‌ای به نام Combine بر زمین تسلط بی رحمانه‌ای را برقرار کرده‌اند. شما در نقش الکس هستید و به کمک پدر خود (دکتر Eli Vance) یک گروه مقاومت را برای نجات انسانیت رهبری می‌کنید.

اگر شما بازی Half-Life 2 را بازی کرده باشید این دو شخصیت را خواهید شناخت. هر چند کسانی که Half-Life 2 را بازی نکرده‌اند، احساس عقب افتادگی خاصی نسبت به داستان بازی احساس نخواهند کرد.

‌اول شلیک کن بعد بازجویی کن

مانند نسخه قبل این بازی یک شوتر اول شخص (First-person Shooter) با عناصر پازلی است. گیم پلی این بازی شامل بخش مختلفی از جست‌و‌جو برای تجهیزات گرفته تا مقاومت در برابر موجودات بیگانه که به پریدن روی سر شما علاقه دارند، می‌شود.

Valve کار را به صورتی که دوست دارد، انجام می‌دهد. به عنوان مثال هدست Valve Index (که هدست پیشنهادی این بازی است) برای کاربران عادی طراحی نشده بلکه بر خلاف بقیه هدست‌ها به طور خاص برای تجربه بالاترین کیفیت در بازی‌های VR طراحی شده است. به همین دلیل، کسی اصلا توقع نداشت که این شرکت از عناصر عادی شوتر VR مثل دیگر توسعه دهندگان استفاده کند.

به عنوان مثال، بیشتر بازی‌های مشابه از یک کمربند برای مکان قرار گیری اسلحه کمری یا حتی یک یا دو تا نارنجک، استفاده می‌کنند. در این بازی شما فقط یک کوله پشتی برای دخیره مهمات و resin (آیتمی که برای ارتقا اسلحه استفاده می‌شود) دارید و بقیه عملیات ها مثل انتخاب اسلحه می‌توانید به راحتی از یک منو کوچیک در دسته انجام دهید. شما همچنین دو wrist pocket تک مکانی بر روی مچ خود دارید که می‌توانید در آن‌ّها یک کپسول سلامتی دستی و یا یک نارنجک قرار دهید. از آنجایی که هر کدام از این جیب ها فقط یک مکان دخیره‌سازی دارد، شما باید انتخاب کنید که می‌خواهید یک مکان نابود شده را با جراحت پشت سر بگذارید یا برای نجات جان خود از گوشه‌ای به گوشه دیگری پناه ببرید.

در این بازی بهترین دوستان شما یک اسلحه کمری، یک تفنگ ساچمه‌ای و سلاح تهاجمی Combine است که هر کدام قابلیت‌های خاص خود را دارند (بزرگترین اسلحه شما نحوه save و load کردن شماست). یکی از بزرگترین ویژگی بازی، طراحی اسلحه‌ها است، مخصوصا زمانی که به ارتقا آن‌ها با استفاده از resinها می‌پردازید. شما می‌توانید حجم خشاب‌ها را افزایش دهید، به تفنگ ساچمه‌ای خود یک نارنجک‌انداز اضافه کنید (جدا از جنبه تفریح در مواجه با دشمنان زرهی بکار می‌آید) و… همه‌ی اسلحه‌ها به صورت دستی مسلح می‌شوند،‌ به همین خاطر شما باید در استفاده از مهمات خود دقت کنید یا ریسک مسلح کردن اسلحه در میان مبارزات را به جان بخرید.

بیشتر اوقات دشمنان شما در گروه‌های سه و چهار نفره به سراغ شما می‌آیند. با توجه به اینکه شما توانایی دویدن ندارید بهترین راه پناه گرفتن پشت وسایل و دیوار‌ها است.

انتخاب، انتخاب، انتخاب…

حتی قبل شروع کردن بازی شما تعداد زیادی انتخاب دارید، شما می‌توانید نسبت به شخصیت و راحتی خود انتخاب‌های را انجام دهید. ولی بعضی اوقات راحت‌تر است که اول، شروع به بازی کنید و در هنگام بازی کردن تصمیم بگیرید که بازی را چگونه ادامه دهید.

این بازی سه سیستم مختلف حرکتی دارد که عبارت‌اند از حرکت مداوم، انتقال و تلپورت. در حالی که پرش راحت‌ترین روش انتقال است، حرکت مداوم بهترین حس را به شما منتقل می‌کند. بعضی اوقات حرکت مداوم به اندازه کافی سریع نیست (مخصوصا زمانی که می‌خواهید جان‌پناه خود را تغییر دهید). در این زمان‌ها که نیاز دارید سریع پنهان شوید و از جایی بپرید، تلپورت کوتاه بهترین انتخاب است.

کمپانی Valve علاقه‌مند است که بازیکن‌ها از این بازی در مقیاس اتاق لذت ببرند. هرچند بعضی از اوقات این امکان وجود ندارد. در این مواقع شما می‌توانید نشسته هم از بازی لذت ببرید یا اگر فقط یک کنترلر در دسترس داشتید، بازی قابلیت اجرا شدن با یک کنترلر را به شما می‌دهد. در این مواقع شما می‌توانید از همه‌ی اسلحه‌ها با یک دست استفاده کرده‌ و بازی به شما در مکانیزم بارگذاری مجدد خشاب، کمک می‌کند.

می‌توان گفت قابلیت‌های زیاد بازی در اوایل باعث می‌شود که نتوانید از بازی خوب لذت ببرید. اما زمانی که با جو بازی آشنا می‌شوید شما می‌توانید کاملا از سیستم بازی و مبارزات آن لذت ببرید.

ترسیدی؟ نه خودت،‌ خودت ترسیدی

فضای بازی یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر تجربه VR است، و بازی Half-Life Alyx یک ترکیب عالی از فضاهای مختلف را ارائه داده است. با استفاده از تعداد زیادی معماری‌ علمی تخیلی، این بازی هم در فضای مبارزی آزاد و هم در فضای تهدید‌آمیز سایه‌ها، قابل تحسین است.

در بعضی از مناطق بازی شما می‌توانید کاملا احساس کلاستروفوبیا (ترس از فضای بسته) و ترس کنید،‌ با آنکه زمانی هم که به فضای آزاد می‌رسید کاملا احساس تازگی و آزادی دنیا واقعی را تجربه می‌کنید. یک چراغ‌قوه کوچک و Jeff که لحاظات بیاد ماندی را برای شما رقم می‌زند، احتمالا توانسته‌اند بازی Alyx را به اولین بازی از سری Half-Life تبدیل کنند، که توانسته به مخاطب خود معنا ترس را بچشاند. از طراحی فضا که بگذریم، داستان پردازی همیشه یکی از نقاط قوت این سری بوده است. این بازی هم تفاوتی با نسخه‌ّهای قبل ندارد، این نکته را زمانی احساس می‌کنید که الکس سعی می‌کند برای حفظ روحیه خود در فضاهای تاریک خود Russell (همزرم الکس در گروه مقاومت) بحثی را شروع کند و این گفت‌و‌گو مرز بین جدیت و طنز را از بین می‌برد.

سیم قرمز را ببرم یا سیم آبی؟

پازل‌ها بخشی جدا نشدنی از این بازی هست، به طوری که برای باز کردن بعضی در‌ها، جعبه‌های وسایل و فعال کردن دستگاه ارتقایابی، باید پازل‌های نه چندان سختی را حل کنید.

همانطور که می‌دانید در این بازی اتکا شما به دستانتان است، و پازل‌ها از این مسئله مستثنا نیستند و شما برای حل پازل‌ها نیاز دارید. این پازل‌ها چهار نوع هستند و اگر شما به گشتن مناطق بپردازید، این پازل‌ها برای شما تکراری می‌شود. اما یادتان باشد که resinها برای ارتقا اسلحه خیلی مهم هستند.

آینده در دستان، گذشته در ذهن

درست است که Valve تلاش کرده است تجربه جدیدی از این سری را برای طرفدارانش ایجاد کند، اما بعضی از موارد مختص به دنیا این بازی تجربه نسخه‌های قبل را یادآور می‌شود.

اگر از Headcrabsها در نسخه‌های قبل متنفر بودید، به شما قول می‌دهم که در این نسخه از آن‌ها متنفرتر شوید. این موجودات پرکار زمانی که به سر یک انسان بد اقبال می‌چسبند آنها را به تبدیل به یک هدف ایده‌آل می‌کنند و زمانی هم که روی زمین هستند به موجوداتی مزاحم‌تری تبدیل می‌شوند. برای از بین بردن این موجودات راه‌های مختلفی وجود دارد، مثل گول زدن آن‌ها برای افتادن در دام baenacleها.

یکی دیگر از موجودات بیاد ماندنی این سری  branacleها هستند که روی سقف‌ها قرار دارند و اگر حواستان نباشد می‌توانند به یک دشمن خطرناک تبدیل ‌شوند. اما از طرف دیگر شما می‌توانید دشمن‌ها را به طرف زبان‌ها بکشانید تا از هدر دادن مهمات جلوگیری کنید. این گیم‌پلی مختلف در مواجه با دشمنان مختلف باعث می‌شود شما حوصله‌اتان سر نرود.

یکی دیگر از اسلحه‌های بیاد ماندنی این سری Gravity Gun است، که در این نسخه با Gravity Gloves معادل است. این دستکش‌ها یکی از مهم‌ترین تجربه‌های این بازی است که به شما اجازه می‌دهد اجسام سبکی که در فاصله مناسبی قرار دارند را به سمت خود بکشید. این ابزار که به شما اجازه می‌دهند وسایل را با یک اشاره و کشیدن، بدست‌ آورید به طرز باور نکردنی مفید هستند، طوری دوست دارید یک جفت از آن‌ها را داشته باشید. این دستکش‌ها میزان جان و تعداد مهمات شما را هم نشان می‌دهند. این دستکش‌ها به صورت باور‌نکردنی پر جزییات هستند، که نشان دهنده زمانی است که Valve بر روی این بازی صرف کرده است.

و در آخر…

این بازی کاملا نشان دهنده آن است که Valve از سری‌های پرطرفدار خود به عنوان یک منبع در‌آمد استفاده نمی‌کند. این بازی یکی از بهترین عناوین موجود VR است که از اول تا آخر پرجزییات طراحی شده است و نشان دهنده قابلیت‌های بی حد و مرز تکنولوژی VR است. زیبایی این بازی آن است که سری قدیمی Half-Life را در یک قالب جدید و جلا داده شده به مخاطب خود ارائه می‌دهد. بیایید امیدوار باشیم که این شروعی بر ساخت بازی بیشتری با این کیفیت باشد.

 

بازی Half-Life Alyx چقدر شما را برای ادامه ساخت سری Half-Life امیدوار کرده است؟

منبع VRfocus
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.