اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

بررسی اولین سال عرضه هدست Oculus Quest

هدست Quest توانست در اولین سال انتشار خود، ۱۰۰ میلیون دلار بازی و برنامه به فروش برساند

این هفته اولین سالگرد هدست مستقل فیس‌بوک است. طی هفته گذشته این شرکت اعلام کرد که تابه‌حال به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار بازی و برنامه برای هدست به فروش رسانده است.

تا به اینجا شرکت فیس‌بوک به سؤال اصلی که «تعداد واحد فروخته‌شده Quest است؟» جواب نداده است، در عوض تعدادی رقم و آمار به اشتراک گذاشته است که می‌تواند به ما کیفیت عملکرد تقریبی این هدست و انتظار اقتصادی توسعه‌دهندگان را از این هدست، مشخص کند.

حدوداً یک سال از زمان انتشار هدست Quest (۳۱ اردیبهشت ۹۸) می‌گذرد و فروش ۱۰۰ میلیون دلاریِ این هدست در یک سال، یک آمار شسته‌ورفته در این بازار حساب می‌شود.

اگر این آمار و ارقام را با دیگر درآمد‌هایی که فیس‌بوک طی سال گذشته به اشتراک گذاشته است، ترکیب کنیم می‌توانیم یک نگاه تقریباً دقیق به بالا و پایین بازار هدست Quest داشته باشیم.

Quest

با به نمودار کشیدن میانگین ماهانه فروش محتوا‌ها، به‌سختی می‌توان الگو فروش برنامه‌ها را هم درک کرد.

Quest

درست است که این اطلاعات پراکنده است و ما اطلاعات زمان تعطیلات که بدون شک یک برآمدگی بزرگ است، را در دست نداریم و این موضوع قطعاً بر روی نمودار تأثیر دارد ولی مقداری نیست که قابل حدس زدن باشد.

چیزی که ما می‌دانیم این است که در طی تعطیلات سال ۲۰۱۹ محتوا‌های Oculus حدود ۵ میلیون دلار درآمد داشته است، اما ما تفاوت ارقام بین Rift, Quest و Go را نمی‌دانیم.

طبق آخرین بررسی‌های انجام‌شده، میانگین قیمت بین برنامه‌های پولی این هدست ۱۹ دلار است، که با توجه به درآمد ۱۰۰ میلیون دلاری می‌توان گفت ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار رقم تقریبی در‌امد سال اول Quest از برنامه‌ها بوده است.

این نقاط نمودار فروش ۱۰۰ میلیون دلاری می‌تواند یک راهنما برای به دست آوردن رقم تقریبی هدست‌های Quest فروخته‌شده باشد. با حدس‌های تقریبی هزینه صرف شده برای هر مشتری، می‌توانید این عدد Questهای فروخته‌شده را تخمین بزنیم.

ما هزینه میانگین صرف شده برای محتوا را ۱۰۰ دلار در نظر گرفتیم (۲۵ دلار به ازای چهار بازی). با این فرض می‌توان گفت، هدست Quest تا به حدود یک‌میلیون دلار به فروش رسانده است.

اگر این فرض درست باشد، Quest در مسیری درستی از فروش قرار دارد، اما نه به‌خوبی PS VR که در چهار ماه و نیم اول عرضه خود به رقم یک‌میلیون دستگاه فروخته‌شده رسید، و تا به امروز مرز ۵ میلیون واحد فروخته‌شده را پشت سر گذاشته است.

این موضوع که پاندمی ویروس کورونا بر روی فروش هدست Quest تأثیر گذاشته است قطعی نیست، اما خبر خوب برای شرکت فیس‌بوک این است که موجودی تمامی هدست‌های Oculus در حال بازگشت به وضعیت عادی خود است.

منبع Road to VR
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.