اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

استفاده از واقعیت مجازی برای آموزش آتش‌نشان‌ها

طبق آمار از سال ۲۰۰۸ به بعد ایالات‌متحده به‌طور میانگین سالانه ۱۱ آتش‌نشان را در حین تمرین از دست می‌دهد، و واقعیت مجازی می‌تواند به کاهش این رقم کمک کند

بین سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۹، ۱۱۰ آتش‌نشان در هنگام انجام تمرین‌های روزمره که شامل خاموش کردن آتش واقعی، بالا رفتن از نردبان‌ها، حمل‌ونقل و عملکرد‌های دیگری که شامل کار آن‌ها می‌شد، جان خود را از دست دادند.
در مقابل این ارقام، Fire Administration ایالات‌متحده (USFA) مقاله‌ای‌ بانام Coffee Break Bulletins منتشر کرد، و در این مقاله از مبحث «تمرین آتش‌نشان‌ها با واقعیت مجازی به‌منظور حفظ ایمنی» دفاع کرد.

در این مقاله، تصدیق کرد که واقعیت مجازی می‌تواند زندگی آتش‌نشان‌ها را نجات دهد. در این مقاله توضیح داده‌شده است که چگونه به وجود آوردن بعضی شرایط خاص و خطرناک در تمرین‌های روزمره، بسیار گران‌قیمت تمام می‌شود. این موضوع هم در نظر گرفته‌شده است که واقعیت مجازی چگونه به کاربر اجازه می‌دهد، بدون مواجه‌شدن با عواقب دنیا واقعی، مقابل موقعیت‌هایی شدیداً خطرناک قرار گیرد.
گاه‌گاهی از واقعیت مجازی برای تمرین آتش‌نشان‌ها در سرتاسر ایالات‌متحده استفاده‌شده است. به‌عنوان‌مثال دپارتمان آتش‌نشانی Cosumnes، استخدامی‌های جدید را در تمرین‌های واقعیت مجازی شرکت می‌داد، که برای بازسازی آتش خطرناک کالیفرنیا طراحی‌شده بودند. در همین حال دپارتمان‌های دیگر برای دامنه وسیعی از موقعیت‌ها، مانند آتش در آشپزخانه و زیردریایی، تمرینات غوطه‌ور آماده کرده‌اند.
بعضی از دپارتمان‌ها، جدا از واقعیت مجازی، لباس‌های مخصوص و فناوری‌های هپتیک هم فراهم کرده‌اند، تا حس گرما و فشار را در حین تمرین به وجود بیاورد. برای کمک‌های کاربردی در میان کار، شرکت‌هایی مانند Qwake درحال‌توسعه واقعیت افزوده‌ای هستند که بر روی کلاه‌خود سوار می‌شود و به اپراتور اجازه می‌دهد دید مناسب‌تری به پشت دود‌های غلیظ داشته باشد.
آتش‌نشان‌هابه گفته USFA، که زیرشاخه سازمان FEMA (آژانس مدریت اضطراری فدرال) است، ۷۰ درصد از مرگ‌های در هنگام تمرین به خاطر استرس و فشار بیش‌ازحد است. ۳۰ درصد دیگر به دلیل سقوط، برخورد وسایل، کار کردن دستگاه تنفس (SCBA) یا قرار گرفتن در محیط نامناسب است.
نقل‌قولی از گزارش USFA:

بااینکه بیشتر این مرگ‌ها می‌تواند مربوط به‌سلامت شخص باشد، اما بازهم این عدد (میانگین ۱۱ مرگ در سال) بزرگ‌تر از آن چیزی است که باید باشد. اگر شما یک مأمور (در حال آموزش) هستید که به دنبال تمرین کردن موقعیت‌های مختلف آتش‌سوزی در حالتی امن و کاربردی هستید، به شما پیشنهاد می‌کنم از واقعیت مجازی استفاده کنید.
با تمرین دادن آتش‌نشان‌ها به‌صورت واقعیت مجازی، می‌توانند عناصر خطرناک آتش‌سوزی را حذف کنند و هم‌زمان تجربه موردنیاز را برای در امان ماندن در یک موقعیت واقعی، کسب کنند.

آتش‌نشان‌هامزایای تمرین دیدن در واقعیت مجازی:
• محیط امن برای تمرین با میدان دید ۳۶۰ درجه
• وسایل محافظتی شخصی (لباس مخصوص) و وسایل واکنشی (وسایلی که در مقابل آتش‌سوزی و دیگر موقعیت‌ها استفاده می‌شود) کمتر صدمه می‌بینند
• وسایل خط مقدم در هنگام نیاز در دسترس خواهد بود
• موقعیت می‌تواند دوباره و به‌راحتی بازسازی شود
• می‌شود در هر زمان و در هر مکان تمرین را برگزار کرد
• می‌توان موقعیت‌های مختلف و خیلی خاص را به‌صورت دیجیتال و کاملاً سه‌بعدی، بازسازی کرد
• فناوری واقعیت مجازی به شما اجازه می‌دهد، فرد در حال تمرین را کاملاً در موقعیت غوطه‌ور کنید
آتش‌نشان‌هایکی از متخصصان آموزش آتش‌نشان‌ها با استفاده از واقعیت مجازی،Flaim Systems است. شبیه‌ساز مخصوص تمرین‌ دادن آتش‌نشان‌های آن‌ها، اولین شبیه‌سازی است که هم از واقعیت مجازی و هم از فناوری هپتیکی با یک هدست HTC Vive Pro، لباس مخصوص (که گرما را شبیه‌سازی می‌کند)، دستگاه تنفسی، شلنگ (که مجهز به فناوری هپتیک است) و نرم‌افزاری برای موقعیت‌های مختلف، استفاده می‌کند. این سیستم می‌تواند به‌راحتی در ۱۰ دقیقه برپا شود، مهم‌تر از آن با دستگاه‌های کنونی آتش‌نشان‌ها مطابقت دارد.
باآنکه USFA از مبحث تمرین کردن با واقعیت مجازی دفاع می‌کند، بااین‌حال در قطعی کردن آن برای تمام دپارتمان‌ها مردد است. بااینکه واقعیت مجازی می‌تواند هزینه تمرین‌ها را به‌شدت کاهش دهد، اما مطمئناً نمی‌تواند بعضی از موقعیت‌ها را بازسازی کند یا اگر بتواند به‌اندازه کافی مؤثر نخواهد بود.

منبع Venture Beat

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.