اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

آینده را از پشت لنزها ببینید

لنز‌های هوشمند Mojo Vision یک نمایشگر AR را به‌طور مستقیم بر روی چشم شما قرار می‌دهد

در چند روز قبل، شرکت استارت-آپ Mojo Vision خبر توسعه Mojo Lens را منتشر کرد، و قول داد این لنز‌های هوشمند در نحوه تعامل ما با این دنیا انقلابی به پا خواهد کرد.

در راستای تمرکز این شرکت بر روی دستگاه‌های چشمی که از آن به‌عنوان Invisible Computing یاد می‌کند، این لنز‌ها طراحی شدند تا به کاربر اطلاعات مربوطه را بدون خم کردن گردن و نگاه به دستگاه دیگر مثل تلفن‌های همراه یا رایانه، برای کاربر فراهم کند. تا توجه کاربر از محیط واقعی خود پرت نشود.

مثل فیلم‌هایی مانند The Terminator و Iron Man، این اطلاعات به‌صورت تصاویر AR بر روی محیط واقعی نمایش داده می‌شود. با توجه به گفته کسانی که کارکرد دستگاه را به‌طور عملی دیده‌اند، این تصاویر مجازی به‌صورت نوشته‌های سبزرنگ در مقابل دید کاربر به نمایش گذاشته می‌شود، این تصاویر ساده‌اند اما قطعاً پله‌های اول برای تصویرسازی آینده است.

حال نگاهی به سخت‌افزار این محصول خواهیم داشت. این وسیله شامل نمایشگر 14K PPi (14000 پیکسل بر اینچ) شرکت Mojo Vision، رادیو بی‌سیم سفارشی، ردیاب چشم (eye-tracking) و حس‌گر حرکتی برای پایدارسازی تصویر، و قوی‌ترین حس‌گر تصویری که مخصوص دید راینه‌ای ساخته‌شده، می‌باشد. همه‌ی این‌ها در وسیله‌ای جمع شده است که Mojo Vision آن را به‌عنوان ((کوچک‌ترین و متراکم‌ترین نمایشگر دینامیکی که تابه‌حال ساخته‌شده است)) می‌شناسد.

با‌اینکه این وسیله هنوز در مرحله تحقیق و توسعه است (این شرکت در حال حاضر مطالعات بالینی را تحت تصویب هیئت بازنگری نهادی (IRB) انجام می‌دهد)، Mojo Vision برنامه دارد تا با استفاده از فناوری تنظیم روشنایی و کنتراکت در لحظه به کسانی که از بینایی ضعیف زجر می‌برند، کمک کند. به‌علاوه این شرکت امیدوار است که بتواند تثبیت‌کننده تصویر داخلی و قابلیت بزرگنمایی را در محصول نهایی پیاده کند، در‌حال‌حاضر اطلاعاتی کمی از این امکانات در دسترس است.

در بخشی از مصاحبه چند روز پیش، این شرکت از شراکتی با <Vista Center  برای نابینایان و اختلال بینایی> رونمایی کرد. این شراکت به Mojo Vision کمک می‌کند که با بیمارانی که اختلال بینایی دارند و در حال توان‌بخشی هستند کار کند، تا هم فناوری خود را اصلاح کنند و هم برای مشتریان Vista Center خدمات بهتری فراهم کند.

مدیرعامل شرکت Mojo Vision، آقای Drew Perkins:

بعد تحقیقات، توسعه و امتحان‌های گسترده، ما آماده‌ایم که محصول خود را رونمایی کنیم و شروع به اشتراک‌گذاری جزییات این دستگاه تحویل‌پذیر کنیم. Mojo آینده‌ای برای محاسبات نامرئی (Invisible Computing) در نظر گرفته است تا شما بتوانید در هر زمان و در هر مکان اطلاعاتی که می‌خواهید را دریافت کنید و درزمانی که به این اطلاعات نیاز ندارید از بمباران و حواس‌پرتی که این اطلاعات ایجاد می‌کنند، در امان باشید. این فناوری باید مفید واقع شود، پس باید زمانی که می‌خواهید ظاهر شود و زمانی که بر روی دنیا خارج تمرکز می‌کنید، ناپدید شود.

Mojo Lens در اوایل کار خود برای ایجاد محاسبات نامرئی است و درزمانی که پیشرفت می‌کند سعی می‌کنیم اطلاعات آن را با شما در اشتراک بگذاریم، و سعی می‌کنیم با نزدیک شدن به زمان عرضه محصول، نمونه اولیه آن را رونمایی کنیم.

این شرکت ادعا می‌کند که ازنظر موارد استفاده هم در سناریو‌های تجاری و هم شرکتی بی‌اندازه مفید خواهد بود. با استفاده از قدرت محاسبات نامرئی، این وسیله به متخصصان اجازه می‌دهد که بدون استفاده از دست و به هم زدن جریان کاری خود، به اطلاعاتی که نیاز دارند دستیابی پیدا کنند، که باعث بهبود در روند کار آن‌ها می‌شود. زمانی که به استفاده روزانه فکر می‌کنیم، Mojo Lens می‌تواند با ارائه روشی راحت‌تر و کارآمدتر برای ارتباط و دسترسی به اطلاعات، روزی جای تلفن‌های همراه را بگیرد.

با پیشروی ، این شرکت به‌عنوان بخشی از یک برنامه داوطلبانه، به‌طور مستقیم در کنار سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده کار خواهد کرد، در طی آن بازخورد ارزشمندی را از طرف سازمان دریافت می‌کند تا به اطمینان حاصل کند که دستگاه از استانداردهای ایمنی خاصی رعایت می‌کند.

همان‌طور که قبلاً بیان شد، Mojo Lens در حال حاضر در مرحله توسعه و تحقیقات است، بنا‌براین در‌حال‌حاضر قابل‌ خریدن نمی‌باشد. واقعاً منتظر فناوری‌های بعدی هستیم که در سال 2020 معرفی می‌شود. با توجه به این موضوع که خیلی از شرکت‌های رده‌بالا درحال‌توسعه هدست AR خود هستند، باید توقع داشت که واقعیت افزوده یکی از تأثیرگذارترین فناوری‌های دهه آینده میلادی باشد.

منبع VR Scout
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.