اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

آیا Oculus Quest 2 درراه است!؟

طی هفته گذشته اکانت توییتری که به درز دادن اخبار فنّاوری معروف است (WalkingCat) تصاویری به اشتراک گذاشت، که به نظر نسخه جدید Oculus Quest هستند. دیروز این اکانت تصویری از زاویه‌ای نادر این هدست جدید، با کپشن «15 Sep» منتشر کرد.
Oculusهنوز مشخص نیست که «پانزده سپتامبر» به تاریخ عرضه (بسیاری از افراد باور دارند که این هدست، نسخه lite یا Pro هدست Quest است، با در نظر گرفتن این احتمال، می‌توان گفت که این تاریخ امکان دارد که تاریخ عرضه باشد)، معرفی یا به‌طور کل چیز دیگری اشاره داشته باشد.
آیا باید انتظار عدسی‌ جدیدی را داشته باشیم؟
هر سه نسخه Oculus Quest, Rift S و Go از یک نوع عدسی استفاده می‌کنند. این عدسی که Super Libra G نام داشت، اولین بار در هدست Oculus Go (فروش این نسخه متوقف‌شده است) در می ۲۰۱۸ استفاده شد.
Oculusفاصله میان مردمک‌های چشم (که به آن فاصله بینابینی یا IPD گفته می‌شود) افراد متفاوت است، و در هدست‌های VR یکی از مهم‌ترین عنصر‌هایی است، که رعایت آن به‌راحتی استفاده از هدست کمک شایانی می‌کند. اگر مرکز این عدسی‌ها نسبت به مردمک‌های چشم فاصله زیادی داشته باشند، باعث می‌شود که کاربر اجسام ساکن ‌را تار ببیند و حتی باعث حرکت زدگی شود.
هدست Oculus Quest فعلی شامل یک تنظیم‌کننده لغزنده است، که به شما اجازه می‌دهد مرکز عدسی‌ها را با مردمک چشم خودتنظیم کنید.
در نگاه اول به تصاویر منتشرشده این هدست جدید Oculus، به نظر می‌رسد که فاقد تنظیم لغزنده عدسی‌ها باشد. به گفته فیس‌بوک «بهترین فاصله میانگین برای Oculus Rift S بین ۵/۶۱ تا ۵/۶۵ میلی‌متر است»، این بهترین فاصله که فیس‌بوک از آن صحبت می‌کند فقط شامل ۴۶ درصد از مردان و ۴۳ درصد از زنان می‌شود.

Oculus

بااین‌حال، این عدسی‌ها ویژگی به نام eye box دارند که در زمان نبود تنظیم‌کننده لغزنده، وظیفه هماهنگی با مردمک چشم را به عهده می‌گیرد. یک eye box کوچک می‌تواند باعث ناراحتی در تجربه شود، از طرف دیگر یک eye box بزرگ می‌تواند خیال شمارا نسبت به موقعیت عدسی‌ها نسبت به چشم خود، آسوده کند.
عدسی‌هایی که در این تصاویر وجود دارد به نظر نمی‌رسد که عدسی Super Libra G باشد. درست است که نمی‌توان با اطمینان این حرف را زد، اما اگر eye box که در این تصاویر وجود دارد با هدست‌های قبل مقایسه کنید می‌توانید بزرگ‌تر بودن آن را نسبت به هدست‌های قبلی احساس کنید.
این حدس تا زمان انتشار اطلاعات بیشتر، بی‌جواب می‌ماند.
صوت یکپارچه
یک شکاف افقی بر روی قسمت داخلی بند هدست قابل‌مشاهده است. مکان آن با پورت‌ صدا هدست‌های Oculus Quest و Go همخوانی دارد، پس می‌توانیم در نظر بگیریم که این شکاف مربوط به نسخه جدیدی از «صوت یکپارچه» باشد.
Oculus
هدست‌های Oculus Quest و Go این قابلیت را داشتند که با استفاده از انتقال صدا، بدون نیاز به هدفون یک‌صدا فضایی دریافت کرد.
صدا و بیس Oculus Quest نسبت به نسخه Go بهبود پیداکرده بود، پس می‌توان توقع داشت که در هدست جدید بخش صمعی دوباره بهبود بیابد.
شواهد گذشته مربوط به این هدست
نسخه جدید Oculus Quest را نمی‌توان به‌عنوان یک سورپرایز به‌حساب آورد، زیرا که طی سال گذشته شواهدی از وجود آن در دسترس بود.
در ماه مارس، وب‌سایت رسمی Oculus Developer نام رمزی «Del Mar» برای یک هدست مستقل به همراه دسترسی اولیه برنامه توسعه آن را ثبت کرد. همین‌طور در Oculus Mobile SKD اشاره‌ای به کنترل Jedi برای Oculus Del Mar پیدا شد.
در ماه آوریل، Gerald McAlister از گروه RGB Schemes درایوری برای کنترل Jedi، در آخرین سیستم‌عامل Quest که برای مصرف‌کننده منتشرشده بود، پیدا کرد. اگر این درایور را با درایوری که در دسترس عموم بود مقایسه می‌کردید متوجه شباهت‌های زیادی می‌شدید، با این تفاوت که درایور Jedi ازنظر ردیابی، هیپتیکی و حس کردن انگشتان، بهبودیافته بود.
در ماه می، Bloomberg گزارش داد که فیس‌بوک در حال کار بر روی یک Quest جدید است، که با نرخ به‌روزرسانی ۹۰ هرتز بر ثانیه، ۲۰ درصد سبک‌تر و ۱۵ درصد کوچک‌تر است. در این گزارش احتمال داده‌شده است که این هدست از موادی ارزان‌قیمت‌تر و کنترلی بهبودیافته شده، استفاده می‌کند.
تصاویر منتشرشده مانند حکم تأییدی بر حرف‌های Bloomberg است.
و در هفته گذشته، نشریه ژاپنی Nikkei در گزارشی گفت که فیس‌بوک قصد دارد باهدف تولید دو میلیون واحد، هدست جدید خود را وارد مرحله تولید کند.
درز کردن این تصاویر باعث به وجود آمدن حرف‌های زیادی شد. این تصاویر حتی اگر واقعی هم باشند، ممکن است که طرحی قدیمی باشند. برای مطلعِ شدن از اخبار جدید فیس‌بوک با ما همراه باشد.

منبع UploadVR
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.