اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

آیا دسته PSVR 2 قبل از هدست‌ آن عرضه می‌شود؟

مشخص است که سونی قصد ندارد همراه با انتشار PS5، هدست واقعیت مجازی جدیدی منتشر کند.

همان‌طور که واضح است سونی قصد دارد از واقعیت مجازی در کنسول PS5 استفاده کند، اما سؤال اینجاست که آیا این شرکت قصد ایجاد تغییر در وسایل مختص به واقعیت مجازی خود را دارد یا خیر. به نظر می‌رسد این شرکت قصد دارد قبل از ارائه کردن یک هدست جدید، از یک دسته واقعیت مجازی جدید رونمایی کند.

زمان به‌روزرسانی رسیده است

با رسیدن ۲۵ شهریور امسال، ده سال از زمان انتشار دسته Move می‌گذرد. و بعد از انتشار PS5، دسته Move سومین نسل کنسول‌های سونی را از زمان تولید خود می‌بیند.
حتی با گذشت ۱۰ سال از زمان تولید و در سال 2020 هدست PSVR و دسته Move هنوز از محبوبیت غیرقابل‌چشم‌پوشی برخوردار هستند، اما با این‌حال محدودیت‌های ردیابی دسته، چیدمان گیج‌کننده دکمه‌ها و کمبود analog sticks، بر روی گردن هدست واقعیت مجازی سونی سنگینی می‌کند. و مشخص است که حداقل دسته‌هایی که با هدست PSVR کار می‌کنند، شدیداً نیاز داردند که به‌روزرسانی شوند.
درست است که عرضه هدست PSVR 2 می‌تواند قدم بزرگی در ارتقا سیستم واقعیت مجازی سونی باشد، اما یک هدست جدید فقط یکی از سه مشکل این سیستم را حل می‌کند. اولین مشکل قدرت پردازش بود که با عرضه کنسول جدید حل می‌شود. و بهبود دادن دسته عضو آخر این جورچین سه‌تایی است. روال عادی حکم می‌کرد که دسته جدید همراه با PSVR 2 منتشر شود. اما این‌طور که به نظر می‌رسد سونی قبل از به چشم زدن عینک‌های خود، در حال آماده کردن اسلحه است.

اطلاعات منتشرشده از HITMAN

رونمایی از پشتیبانی HITMAN 3 از PSVR حدس و گمان‌های زیادی را به وجود آورد.
نه سونی و نه توسعه‌دهندگان IO Interactive، هنوز تأیید نکردند که حالت واقعیت مجازی HITMAN از چه گونه پلتفرم‌هایی پشتیبانی می‌کند. این بازی هم برای PS4 و هم برای PS5 تأییدشده است. هرچند خیلی عجیب می‌شود اگر حالت واقعیت مجازی فقط برای PS4 باشد اما از طرف دیگر سونی هنوز پشتیبانی PS5 از هدست PSVR را تأیید نکرده است. و چند روز پیش توسعه‌دهندگان بازی اعلام کردند که بازی از دسته Move پشتیبانی نمی‌کند و به‌جای آن از ردیاب حرکت و چرخش دسته‌های دوال‌شاک استفاده می‌کند. بااین‌حال احتمال استفاده PS5 از هدست PSVR خیلی بالا است.

تحقیقات و توسعه‌های سونی

در این هنگام‌ ما پیشرفت‌های دسته واقعیت مجازی که سونی در دسترس عموم قرار داده است را دنبال کرده‌ایم، و باید گفت پیشرفت‌های حاصل‌شده امیدوارکننده است.
در ویدئو بالا که توسط بخش پلی‌استیشن شرکت سونی تولیدشده است، می‌توانید دستگاهی ببینید که مانند دسته Valve Index قابلیت ردیابی انگشتان را دارد. دستگاه می‌تواند تشخیص دهد که چه زمان انگشتان شما بر روی آن حلقه‌زده‌اند و آن را در دنیا مجازی شبیه‌سازی کنند. طرح‌های منتشرشده از دسته نوید یک ارگونومی بهتر و صد در صد یک analog stick را می‌دهد.
بعلاوه، دوال‌شاک‌های PS5 دارای بازخورد هیپتیکی بهتر هستند و ماشه‌های آن می‌توانند در برابر فشار شما مقاومت ایجاد کنند (برای ایجاد احساس‌ سختی عمل در بازی). این ویژگی‌ها در طرح‌های دسته جدید واقعیت مجازی هم دیده‌شده است که برای نسل دوم دسته Move ویژگی قابل پیش‌بینی محسوب می‌شود.

چرا در زمان انتشار این دسته تأخیر می‌اندازند؟

فروش یک هدست باقیمت احتمالی بیشتر از ۳۰۰ دلار در کنار یک کنسول بازی باقیمت تقریبی ۴۰۰ دلار، ازنظر بازاریابی کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد. از طرف دیگر یک جفت دسته جدید برای PSVR باقیمت تقریبی ۱۰۰ دلار، در کنار کنسول جدید، احتمال فروش بیشتری دارد.
تا جایی که ما می‌دانیم PS5 از دسته‌های PSVR ( که شامل Move، Aim و دوال‌شاک۴)، البته فقط برای بازی‌هایی که برای PS4 هم منتشر می‌شود، پشتیبانی می‌کند. احتمالاً سونی قصد دارد ویژگی‌های جدیدی در یک دسته جدید برای کنسول جدید خود قرار دهد.
مطمئناً اگر دسته‌های واقعیت مجازی زودتر از هدست آینده منتشر شود. مشتریان این قابلیت‌ را خواهند داشت هدست را به‌تنهایی و باقیمت کمتری نسبت به پکیج کامل آن دریافت کنند.

در آخر

البته این حس و گمان‌ها بر اساس اطلاعات فعلی است و زمانی که اطلاعات رسمی بیشتری در دست عموم قرار بگیرد، بیشتر این حدس‌ها یا تأیید یا تکذیب می‌شوند. برای دریافت اطلاعات جدید از PSVR 2 و دسته جدید واقعیت مجازی سونی، سایت XRMag را دنبال کنید.

منبع UploadVR

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.