اخبار و نقد بازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بررسی هدست های واقعیت مجازی oculus , htc vive , valve index , PSVR

آمادگی مجیک‌لیپ برای تمرکز بر روی نسل دوم واقعیت افزوده

مجیک‌لیپ اعلام کرد قصد اخراج کارکنان و تمرکز بر روی نسل دوم هدست واقعیت افزوده خود را دارد

هدست مجیک‌لیپ 1 (Magic leap) واقعیت افزوده یک موفقیت جهانی برای تولیدکنندگانش نبود. امروز کمپانی اعلام کرده است که تصمیم سختی مبنی بر اخراج کارکنان، کاهش هزینه‌ها و تمرکز بیشتر روی مشتریان کمپانی دارد تا نسل دوم مجیک‌لیپ را روانه بازار کند.

باوجوداینکه این شرکت اطلاعاتی از تعداد اخراج‌ها یا تغییر مسیر کاری را افشا نکرده است، این تصمیمات چندان هم دور از انتظار نبوده است. علی‌رغم سرمایه‌گذاری شرکت‌های عظیم در زمینه فنّاوری مانند گوگل و دریافت حمایت شرکت مخابراتی آمریکا به نام AT&T مجیک‌لیپ به علت قیمت بالای 2300 الی 3000 دلاری‌اش در جلب نظر مشتریان یا توسعه‌دهندگان چندان موفق نبود. مجیک‌لیپ هدست مدل اولیه خود یعنی «نسخه سازنده» (creators Edition) را با محوریت توجه به توسعه‌دهندگان در دسامبر سال گذشته بار دیگر منتشر کرد و بر روی تبلیغ اپلیکیشن‌های کمپانی متمرکز شد. در ماه‌های اخیر، کمپانی در گزارش‌ها مکرراً اعلام کرده بود که امیدوار است مبلغ 10 میلیارد دلار کسب کند اما این مبلغ حتی در مقایسه با قبل از فراگیر شدن ویروس کرونا نیز مبلغ زیادی به شمار می‌رفت. اعلامیه‌های جدید این شرکت دلیل کاهش دسترسی به سرمایه‌گذار و درنتیجه ناچاری شرکت در اعمال تغییرات داخلی را شیوع این بیماری می‌داند.

اعلامیه مجیک‌لیپ نقطه عطفی در صنعت واقعیت ترکیبی است. درخواست‌های رو به افزایش برای هدست‌های واقعیت مجازی با آسان کردن جلسات کار در خانه و همکاری‌های فردی آنلاین هنوز نتوانسته با میزان پذیرش مشتریان از عینک‌های واقعیت افزوده مانند مجیک‌لیپ رقابت کند. بااین‌وجود، برخی از سازندگان هدست‌های واقعیت افزوده انتظار افزایش درخواست این عینک‌ها دارند چنان‌که در شرایط فعلی می‌توان از آن‌ها به‌عنوان ابزاری برای نمایش ویروس کرونا و یا کمک به مراقب‌های پزشکی استفاده کرد. عموماً، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) آینده روشنی خواهند داشت اما ساخت اپلیکیشن‌ها برای پلتفرم مستقل مجیک‌لیپ نیازمند کار پیشرفته‌تر اضافی نسبت به رقبای ویندوز و اندروید خود است.

در حال حاضر، مجیک‌لیپ اظهار کرده است که در تلاش است با کمپانی‌های درآمدزا در مورد قرارداد‌هایی برای پلتفرم خود مذاکره کند و با تغییر عملکرد و سرمایه‌گذاری از «انتشار مجیک‌لیپ 2» اطمینان حاصل خواهد کرد. این شرکت پس از انتشار مدل اصلی خود، آشکارا در مورد نسل دوم هدست خود صحبت کرده است و اظهار داشته که نمونه اولیه آن به‌صورت مخفی در دفتر مدیر این شرکت وجود دارد اما هنوز ویژگی‌های مدل جدید و تغییرات بر آن اعمال نشده است. به‌موجب شراکت AT&T با این کمپانی برای ارائه زیرساخت‌های شبکه و رموز کار با اینترنت 5G، هدست‌های جدید ممکن است بجای استفاده از اینترنت بی‌سیم (WIFI) و واحد پردازشی پوشیدنی بزرگ به طراحی جدید تمام سلولزی یا نیمه سلولزی تکامل پیدا کند.

 در میان کارکنان اخراجی نام گریم دیواین (Graeme Devine) به چشم می‌خورد که مؤسس سابق Trilobyte و خالق بازی‌های کامپیوتری مشهوری چون مهمان هفتم (The 7th Guest) و ساعت یازدهم (The 11th Hour) است. وی همچنین در شرکت  id Softwareبر روی بازی‌های Quake III Arena نیز کار کرده و نقش بازی محوری را در شرکت اپل (Apple) داشت. دیواین در کمپانی مجیک‌لیپ پست سردفتردار خلاقیت و مدیرعامل ارشد بخش بازی‌ها، اپلیکیشن‌ها و تجربیات خلاقانه را بر عهده داشت. وی در پست‌های خود در شبکه‌های اجتماعی اظهار کرده است که مجیک‌لیپ تصمیم دارد نرم‌افزار محور شود که می‌تواند برای پلتفرم نرم‌افزاری‌اش پیامدهای فراگیرتری داشته باشد.

ما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات اخراج‌های کمپانی مجیک‌لیپ اقدام کرده‌ایم و در صورت کسب اطلاعات به‌زودی این مقاله به‌روزرسانی خواهد شد. بلومبرگ گزارش می‌دهد که «افراد مطلع» تأیید کرده‌اند تقریباً نیمی از کارکنان شرکت یعنی حدود 1000 نفر تحت تأثیر این تصمیم شرکت قرار خواهند گرفت که منجر به انحلال کسب‌وکار مصرف‌کننده مجیک‌لیپ خواهد شد.

منبع Venture Beat
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.